Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2017.09.20
Baltų vienybės ugnies sąšauka ant Mažulonių, Ažušilės, Senojo Daugėliškio piliakalnių

2017 m. rugsėjo 22 d. vėl ant baltų žemių piliakalnių, įprasminant Piliakalnių metus, sužibs vienybės ugnys. Baltijos jūros rytų pakrantėje gyvenančius žmones nuo amžių siejo bendri protėviai, papročiai, giminystės ryšiai. Baltų (aisčių) genčių kalbos ir kultūra turi bendras šaknis. Įsikūrusios kaimynystėje baltų gentys išgyveno tūkstantmetę istoriją iki šiol. Tačiau baltams dažnai tekdavo kautis su užpuolikais, ginti savo žemes, savo gyvastį, savo savastį. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje, kur jie bebūtų gimtinėje ar tremtyje.


1236 metų rugsėjo 22 dieną Saulės mūšyje lietuviai sutriuškino Livonijos (Kalavijuočių) ordiną ir parodė ryžtą ginti savo žemę. Tai buvo viena pirmųjų baltų genčių didžiųjų pergalių, po kurios priešiškas Livonijos ordinas sunyko. Mūšio išvakarėse buvo ugnies ženklas – vienykimės. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.

2000 metais Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio - rugsėjo 22 dieną paskelbė Baltų vienybės diena. Ši diena tapo gera proga lietuvių ir latvių draugystei, bei bendriems renginiams.

2005 metų rugsėjo 22 dieną buvo surengta Baltų vienybės ugnies sąšauka Žemaitijoje tarp Girnikų, Šatrijos ir Sprūdės piliakalnių. Šios sąšaukos pradininkai buvo Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“, Žemaičių kultūros draugija, Varnių regioninio parko direkcija. Kitais metais, minint Saulės mūšio 770–ąjį jubiliejų, pakvietėme prie sąšaukos prisijungti daugiau bendruomenių Lietuvoje ir Latvijoje uždegti ugnis ant piliakalnių, bei kitose su baltų istorija susijusiose vietose. Vienybės ugnys plėtėsi pereidamos Lietuvos sienas ir apjungdamos baltų palikuonių gyvenamas žemes. Kasmet sąšaukos dalyvių vis daugėja. Sąšauka tapo išties baltus vienijančiu reiškiniu.

2016 metais Baltų vienybės ugnys nušvietė apie 180 piliakalnių Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Gudijoje ir kitose šalyse. Lietuvos – Latvijos vienybės draugijai pasiūlius sutarta Vienybės ugnis uždegti rugsėjo 22 d. tarp 20-21 val. (Lietuvos laiku). Dalyviams siūloma tinkamai paruošti ugniavietę, uždegti ugnį, iškelti vėliavas, sugiedoti tautines giesmes, prisiminti baltų istoriją, kalbas, papročius. Jei yra netoliese kitų kalvų, ant kurių renkasi bendraminčiai, siūlome iškelti degančias kartis, iššauti fejerverką ar paleisti ugnies žibintus, kad matytume vieni kitų ženklus. Verta prisiminti ir Rudens Lygiadieniui artimų kalendorinių švenčių papročius.

Sąšaukos dalyviai praneša, kur bus uždegtos ugnys. Iš gautų duomenų sudaromas sąšaukos žemėlapis, kuriame matosi, kur degs vienybės ugnys ir kas jas uždegs. Žemėlapį lengva surasti internete per paiešką „Baltų sąšauka“. Daugiau žinių apie sąšauką http://www.aukuras.lt/sasauka/ .

Šios sąšaukos esmė– aplankyti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant piliakalnių ar kitose su baltų istorija, kultūra susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes. 2017 metais minint Piliakalnių metus, Baltų vienybės ugnies sąšauka turėtų tapti išskirtiniu renginiu apjungiančiu piliakalnius ir bendruomenes.

Ta proga Ignalinos rajono savivaldybės administracija finansavo priemonę „Bendruomeniškumo skatinimas“, o Ignalinos Budrių bendruomenė pasikvietusi Naujojo Daugėliškio vaikų globos namų,  Daugėliškio krašto bendruomenės ir Asociacijos "Žaibo kumštis" atstovus visiems organizuoja Baltų vienybės sąšauką prie Ignalinos m. ant Mažulonių, Ažušilės, Senojo Daugėliškio piliakalnių (jie vienas nuo kito nutolę apie 4 km).

"Baltų vienybės sąšaukos" ant Mažulonių, Ažušilės, Senojo Daugėliškio piliakalnių

PROGRAMOJE

2017.09.22 (penktadienis)

16:30-17:30 Istorinių objektų lankymas Senajame Daugėliškyje su kraštotyrininku Kęstučiu Čeponiu (susitinkame Senajame Daugėliškyje prie autobusų stotelės).

17:30-18:00 Susirinkimas, susipažinimas prie Mažulonių piliakalnio.

18:00-18:30 Baltų istorijos prisiminamas su kraštotyrininku Kęstučiu Čeponiu.

18:30-19:00 Himno ir dainų dainavimas su moterų ansambliu ELDIJA.

19:00-19:30 Bendras vaišių stalas (sriuba "Budrienė")

19:30-20:00 Išvykimas prie Mažulonių, Ažušilės, Senojo Daugėliškio piliakalnių.

20:00-20:30 Fejerverkų paleidimas nuo Mažulonių, Ažušilės, Senojo Daugėliškio piliakalnių.

Šiandien piliakalniams trūksta įprasminimo ir globos. Pagerbkime juos dalyvaudami šventėje vardan mūsų praeities ir ateities.

Darius Ramančionis,

Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo AUKURAS narys, sąšaukos koordinatorius

Tel. +370 600 91403. baltai@aukuras.ltwww.aukuras.lt

Artūras Kacevičius,

Ignalinos Budrių bendruomenės vadovas

Tel. +370 687 85678.

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Kaip dažnai valgote viešojo maitinimo įstaigose?
Kasdien
Kartą per savaitę
Dažniau nei kartą per savaitę
Kartą per mėnesį
Dažniau nei kartą per mėnesį
Nevalgau
Rezultatai
Balsų: 74 žmonių
Pasiūlykite savo klausimą

 
 





 


 






 
 
 




 
 


 


  
 
 
 

 




 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.