Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2019.07.01
Birželio mėnesį visuomenę dominę kalbos kultūros klausimai

Ar taisyklingas pasakymas „sukako pensinį amžių“?

Veiksmažodis „sukakti“ gali būti vartojamas ir su galininku, ir su vardidninku. Taigi pasakymas „sukako pensinį amžių“ yra taisyklingas.


 

 Projektas įgyvendinamas ar vykdomas?

„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiamos tokio žodžio „įgyvendinti“ reikšmės – „įvykdyti, realizuoti, įkūnyti“. Vadinasi, projektas gali būti ir įgyvendinamas, ir vykdomas.

Ar vartotinas žodis „didžėjus“?

Taip, „didžėjus“ vertinamas kaip vartotinas žodis, moteriškoji šio žodžio forma – didžėjė.

Kaip kirčiuoti žodį „aikštė“?

Pirmenybė teikiama trečiajai kirčiuotei: aikštė̃, aikštė̃s, áikštei, áikštę, áikšte, aikštėjè, áikštės, aikščių̃, aikštė́ms, áikštes, aikštėmìs, aikštėsè.

Tačiau atsižvelgiant į vartosenos polinkius, galima kirčiuoti ir pagal pirmąją kirčiuotę (kirčiuojama pastoviai): áikštė, áikštės, áikštei, áikštę ir t. t.

Ar vartotinas terminas „validuoti“, „validacijos klaidos“?

Terminas „validacija“ vartojamas veiksmų, kuriais įrodoma, kad procedūra, procesas, įrenginys, žaliava, metodas ar sistema yra tinkami numatytiems rezultatams gauti, reikšme. Jam pritarta Valstybinės lietuvių kalbos komisijos posėdyje.

Kuris variantas taisyklingas: „Nobelio taikos premija“ ar „Nobelio Taikos premija“?

Taisyklingas – „Nobelio taikos premija“. Aukščiausiųjų apdovanojimų oficialių pavadinimų, susidedančių dviejų ar daugiau žodžių, prasidedančių tikriniu vardu, didžiąja rašomas tik tas tikrinis vardas, žodis, einantis po jo, kaip ir toliau einantys bendriniai žodžiai, rašomas mažąja raide.

 Ar galima „nuimti nuo kontrolės“?

Ne, taisome: „nutraukti kontrolę“, „liautis kontroliuoti“, „liautis kontroliavus“.

 Ar vartotinas žodis „holas“?

„Holas“ – tarptautinis žodis. Galimi pakaitai – „prieškambaris“, „vestibiulis“.

 Kuris variantas taisyklingas: „važiuoti Ginučių link“ ar „važiuoti link Ginučių“?

„Link“ gali būti vartojamas kaip prielinksnis „važiuoti link Ginučių“, ir kaip polinksnis „važiuoti Ginučių link“. Taigi abu variantai taisyklingi.

Ar reikia skirti kableliu: „Visus, visus“?

Greta pavartoti artimos reikšmės ar kartojamieji žodžiai skiriami kableliu, jei suprantami kaip vienarūšės sakinio dalys ir pasakyti išskaičiuojamąja intonacija, arba neskiriami, jei laikomi samplaikomis.

Artimos reikšmės ar kartojamųjų žodžių skyrybą apibrėžia Pasirenkamosios skyrybos taisyklės. Dažniausiai tokių atvejų skyryba priklauso nuo autoriaus.

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, leidiniu „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“.

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.