Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2018.09.07
Diena Ignalinos krašte – įspūdžių per akis!

Per vieną dieną galima tikrai daug pamatyti ir sužinoti. Rugsėjo 5 dieną savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis priėmė grupę nacionalinės žiniasklaidos atstovų, besidominčių rajono verslo idėjomis, įdomiais, kūrybingais žmonėmis.


 

Žurnalistai susitiko su Ignalinos kultūros ir sporto centro plaukimo treneriu Eugenijumi Rakitinu, viešėjo Dailės studijoje, tautodailininkės Danguolės Bukėnaitės sodyboje, Mielagėnuose bendravo su klebonu Marijonu Savicku, Palūšėje – su verslininku, buvusiu bendruomenės vadovu Arvydu Gaideliu, valtinės savininku Tomu Baušiu, užsuko į Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centrą ir vienintelis tokį Lietuvoje – plaktukų muziejų Linkmenyse. Buvo išklausytos viešbučio-restorano „Žuvėdra“ savininko Petro Mačiulio mintys apie turizmo vystymą. Aplankyta sėkmingo šeimos verslo parduotuvė „Mūsų krautuvėlė“, neseniai atidaryta sulčių spaudykla „Obuolių bazė“, ūkininko Egidijaus Šiaudinio parduotuvės, veiklą plečianti baldų komponentų gamykla „BHK Lietuva“, Palūšėje įsikūręs ir dideles viltis teikiantis Aukštaitijos verslo centras, taip pat poilsio ir konferencijų centras „Campus viridis“ ir UAB „Gervinė“ Ginučiuose (Panašaus vizito metu praeitą rudenį buvo pristatyta Ignalinoje veikianti aukštųjų technologijų įmonė „Nova Fabrica“, medinius konteinerinius ir poilsio namelius gaminanti įmonė „Resta ES“, žuvininkystės ūkis „Birvėtos tvenkiniai“, UAB „Skraidybos centras“, Paliesiaus dvaras, turizmo sodybą „Tiki inn“).

Čia puiki vieta auginti vaikus

Taip sako plaukimo treneris Eugenijus Rakitinas, prieš 12 metų Ignalinon atviliotas iš Šiaulių, kur garsėjo kaip aukšto lygio plaukikas, vienas geriausių miesto sportininkų.

 

Pamatęs tuomet naujutėlį baseiną, iškart pamatė ir save jame: „Buvau pratęs plaukioti tamsiame, niūriame, o čia buvo taip šviesu, jauku...“. Savivaldybė tuomet skyrė tarnybinį butą, vienkartinę išmoką. Treneris, kuriam, kaip sako, buitis nelabai ir rūpėjo,  pasinėrė į darbą. Buvo įdomu ir smagu save išbandyti. Galvojo, kad padirbės ramiai metus kitus, apsižiūrės, tačiau jau po pusmečio su vaikais į pirmas varžybas išvažiavo, greitai pabiro ir pirmieji medaliai, o po dvejų ar trijų metų sužibo jaunosios plaukikės Dovilės Mikoliūnaitės žvaigždė. Ji tapo Lietuvos plaukimo sporto meistre, Lietuvos čempione. Dabar mergina pradeda trenerės darbą. Kita trenerio išugdyta plaukikė – Sara Aškinytė, Ignalinos vardą garsinusi ne tik Lietuvoje, dalyvavusi dvejuose Europos jaunimo čempionatuose. Šiuo metu didelių vilčių Lietuvai teikia Erikas Kapočius – šalies čempionas, sporto meistras. Su Lietuvos rinktine dalyvavo Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Tbilisyje, Europos jaunimo festivalyje Izraelyje. Dabar Erikas dvyliktokas ir, kaip pasakojo treneris, galvoja apie studijas JAV. Dar pora E. Rakitino auklėtinių – Artūras Bartaševičius ir Aurelija Tamašauskaitė – aukštų rezultatų pasiekė penkiakovėje (treneris ir pats yra išbandęs šią sudėtingą sporto šaką). Dabar treneris gali drąsiai sakyti, kad išpopuliarino plaukimą Ignalinoje, užaugino didelį būrį puikių sportininkų ir dar didesnį tiesiog išmokė gerai plaukti. Baseinas kasmet sėkmingai vykdo Mokymo plaukti projektą, kuriame dalyvauja Ignalinos ir Švenčionių rajonų pradinių klasių mokiniai.  Mokant plaukti vaikus įgudusi trenerio akis iškart pastebi gabesniuosius, su kuriais galima dirbti toliau ir siekti rezultatų. Plaukimo sporto būrelį lanko apie 60 mokinių, yra sudaromos 4-5 grupės. Treneris sakė, kad labai svarbus geras santykis ir su vaiku ir su jo tėvais, nes tik bendromis pastangomis galima siekti aukštų rezultatų.

Šiandien jaunas vyras džiaugiasi sėkmingu darbu, šeima, namais. Su žmona augina dvi dukreles, mėgsta grybauti, žvejoti ir sako, kad jam toks gyvenimas gamtoje „prie širdies“. Ignalina, pasak Eugenijaus, per tuos metus labai pasikeitė: sutvarkytos gatvės, namai, visa infrastruktūra. Šiandien šeima gyvena nuosavame būste. „Auginam vaikus, dirbam darbus ir puikiai gyvenam...“,– sako vyras.

„Užtenka ir duonai, ir sviestui...“

Daržovėmis, mėsos, pieno  gaminiais, kepiniais ir kitais ūkininkų siūlomais maisto produktais prekiaujančios parduotuvės "Mūsų krautuvėlė" savininkai Vilma ir Kęstas Žemaičiai šiandien džiaugiasi sėkmingu verslu, kuris leidžia ne tik savo šeimą išlaikyti, suteikti darbo dar trims žmonėms, bet ir įvairius renginius paremti. Jiems abiems taip pat tenka daug ir spėriai suktis, tačiau smagu dirbti sau, kai tas darbas duoda gerų vaisių. Šalia vieno iš prekybos centrų esanti nedidelė parduotuvėlė mėgiama ignaliniečių ir turi savo klientų, kaip sakė Vilma, savo žmonių ratą.  „Kai kurie čia užeina tiesiog pasidairyti, pasikalbėti, kiti perka kasdien. Prekių asortimentas susiformavo pagal pirkėjų skonį...“,– pasakoja moteris. Toks šeimyninis verslas – puikus pavyzdys, kaip galima šauniai verstis regione, kokybiškomis prekėmis bei šiltu bendravimu užkariauti pirkėjų simpatijas ir drąsiai žiūrėti į priekį.   

„Obuolių bazėje“ – tikras darbymetis

Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“ veiklą Strigailiškio kaime pradėjo dar visai neseniai, tačiau darbas čia virte verda. Žinia apie naują spaudyklą kaipmat pasklido ir visi šį rudenį obuolių turtingi suskubo juos vežti čia – juk viskas nauja, balta, švaru. Sultys pilstomos į 3 ir 5 litrų patogias pakuotes. „Kaip tik suspėjome prieš pat sezoną“,– sako jaunoji verslininkė Erika Žilėnaitė ir gražia šypsena apdovanoja svečius.

 

Per dieną spaudykla pagamina apie 3 tonas sulčių. Reikia pasakyti, kad tai yra pirmasis Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategijos 2014–2020 m. verslo projektas, kuris buvo teiktas Ignalinos rajono vietos veiklos grupei ir gavo finansavimą – 37 tūkst. eurų. Buvo įsigyta brangi įranga, todėl reikėjo pridėti dar ir savų lėšų. Šį verslą taip pat galima pavadinti šeimyniniu, nes kartu dirba ir tėtis, ir mama. Na o kadangi sulčių spaudyklos darbas yra gana sezoniškas, todėl galvojama ir apie platesnę veiklą.

 

 

Baldų gamybos įmonė - savivaldybių draugystės rezultatas

Meras ir žurnalistai taip pat apsilankė sėkmingai veikiančioje baldų komponentų gamybos įmonėje „BHK Lietuva", kuri Ignalinoje buvo įkurta 2004 metais bendradarbiaujant Ignalinos ir Biureno savivaldybėms. Tai pelningai dirbanti, besiplečianti ir daugiausia mokesčių į rajono biudžetą sumokanti įmonė. 

“BHK Lietuva“ priklauso BHK įmonių grupei – didžiausiai baldų komponentų tiekėjai visame pasaulyje. BHK grupės įmonių galimybės yra labai įvairiapusės, nes gali būti panaudojamos įvairios medžio pagrindu pagamintos medžiagos. Moderni gamykla Ignalinoje specializuojasi stalčių ruošinių gamyboje. Įmonės direktorė Viktorija Luneckienė svečiams parodė gamybos cechus, sandėlius ir jaukias administracines patalpas bei sakė, kad dabar įmonėje dirba 40 darbuotojų, kurių užmokestis tikrai neblogas. Daug jaunų, kuriančių šeimas žmonių, yra ir iš užsienio sugrįžusių. Kiekvienas darbuotojas čia labai vertinamas. Kaip sakė direktorė, šiemet planuojamos didelės investicijos, bus statomos naujos staklės ir tikimasi 20 proc. padidinti gamybos augimą. Meras Henrikas Šiaudinis pastebėjo, kad ši įmonė kasmet apdovanojama kaip daugiausia mokesčių į rajono biudžetą sumokanti, o tai rodo, kad atlyginimai čia yra geri ir mokami tvarkingai.  

Ūkininkas plečia verslą

Aplankyta ir dar Ignalinoje neseniai veiklą  pradėjusi uždaroji akcinė bendrovė „Pas Egidijų“. Svečius pasitikęs jos vadovas Egidijus Šiaudinis pirmiausia atsakė į žurnalistų klausimus kaip ūkininkas, o jam ši veikla ir yra mieliausia. Beveik 1000 ha ūkyje auginamos grūdinės kultūros yra šeimos pragyvenimo ir verslo plėtros šaltinis. Tačiau šie metai, kaip sakė, ūkininkams buvo prasti. Pernai derlių naikino lietus, šiemet – sausra. Taigi derlius kai kur sumažėjo per pusę. Sumaniam vyrui be ūkininkavimo dar labai patinka statyti. Taigi jis įsigijo nenaudojamas patalpas ir jau baigia jas atnaujinti. Šeimininkas žurnalistams maloniai aprodė parduotuvės ir biuro patalpas, papasakojo apie planuojamą veiklą. Parduotuvėje šiuo metu prekiaujama žemės ūkio technikos atsarginėmis dalimis, akumuliatoriais, padangomis, tepalais, varžtais ir įrankiais, techninėmis dujomis. Atskira patalpa skirta gana specifinėms  motociklininkų prekėms: drabužiams, batams, pirštinėms, šalmams ir kt. Tokių parduotuvių aplinkui nėra, todėl pirkėjų atvažiuoja iš aplinkinių rajonų. Tėčiui parduotuvėse talkina žmona Onutė ir dukra Karolina. Mergina baigusi mokslus grįžo į gimtąjį kraštą. Jai užtenka veiklos ir ūkyje, ir parduotuvėje.

Anksčiau Ignalinos statybos įmonei priklausiusios patalpos labai didelės (apie 4 tūkst. kv.m.), jos buvo gana apleistos, todėl ir atnaujinimas vyksta gana lėtai, kai kur sienos yra sudrėkusios ir jų dar vis negalima uždengti fasadine danga. E. Šiaudinis dalį patalpų ketina nuomoti, galbūt netgi teiks  apgyvendinimo paslaugas. „Minčių yra visokių, bet viskas palaipsniui...“,– sako vyras.  

Aukštaitijos verslo centre geros nuotaikos

Palūšėje, buvusiame Lietuvos pašto pastate, jau pora metų šeimininkauja nauji savininkai. Čia kuriamas Aukštaitijos verslo centras. Vienas iš jo įkūrėjų Vaidotas Petronis džiaugiasi puikia idėja, nes būtent nuo idėjos viskas ir prasideda.

                                  

Apleistas pastatas dabar renovuotas, jame įrengtos patalpos nedidelėms įmonėms, kurių vadovai ir darbuotojai – jauni, kūrybingi žmonės, turintys keisčiausių idėjų – gali dirbti bet kur. Tai kam tuomet sėdėti didmiestyje, jei galima įsikurti nuostabios gamtos kampelyje. „Ši vieta įpareigoja, čia labai gera aura, ramybė ir tokie vaizdai atsiveria iš balkonėlio į Lūšių ežerą. Sąlygos verslui tikrai geros, ir savivaldybė padeda...“,– sako verslininkas Vaidotas Petronis, turintis sentimentų Palūšei. Vaikystėje čia jis dažnai leisdavo vasaras.

Dabar verslo centre užimtos visos patalpos, yra 10 nuomininkų. Planuojama dar pastatyti trečią aukštą. Taigi patalpų nuoma tikrai pasitvirtino. Neseniai įsigytos patalpos ir Ignalinoje. „Didmiesčiai darosi nepatrauklūs verslui, todėl jis keliasi į periferiją. Jei yra darbo sąlygos, atlyginimą moki kaip Vilniuje, tai kodėl čia nevažiuoti. Atstumai dabar ne riba. Kai kas jau planuoja ir Ignalinoje įsikurti...“,– pasakojo verslininkas.

 

Senojoje Palūšės valtinėje

Palūšės valtinėje, kur prasideda visi vandens keliai ir galima išsinuomoti valtis, baidares, kanojas, irklentes, vandens bei sausumos dviračius, dabar labai tylu. „Sezonas baigiasi...“,– sako valtinės šeimininkas Tomas Baušys. Ir patvirtina, kad jis kaip ir vasara buvęs geras. Na o kai ima vardinti šalis, iš kurių buvo atvykę turistai, tai gal jau geriau pasakyti, iš kur jų nebuvo. Ir vėl valtininkas patvirtina, kad turizmas iš užsienio tikrai pagyvėjęs. „Visokių žmonių, visokių poreikių, bet mes galim bet kokį kaprizą už pinigus išpildyti...“,– vėl šypsosi valtininkas. Jis pasakoja, kad šį verslą pradėjo, nes jam buvę labai gaila tokios nuostabios vietos, kuri merdėjo. Na o Senoji Palūšės valtinė jau bando ir renginius organizuoti – darė įkurtuves, sezono uždarymo šventę. Beliko tik palinkėti sėkmės.

 

Palūšės bendruomenė ir atgijusi turistinė bazė

Pasivaikščiojus Lūšių ežero pakrante, prie Amatų centro susėdome pasikalbėti su buvusiu šios bendruomenės pirmininku Arvydu Gaideliu, kuris papasakojo apie įgyvendintus projektus, vėliau parodė Lūšių ežero pakrantėje įrengtą šeimos poilsio ir sporto zoną, pėsčiųjų taką su apšvietimu,  pantoninį tiltą, prisiminė drožybos ir dailės  plenerus, kurių metu sukurtos medinės skulptūros papuošė kaimą, o paveikslai – biblioteką. Pernai džiaugtasi garbingu Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardu. Palūšiškiai, bendradarbiaudami su savivaldybe, seniūnija, kultūros ir sporto centru,  Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcija, daug dirbo, stengėsi, kad vardas šis plačiai skambėtų, kad visą Ignalinos kraštą garsintų. Būta daug gražių ir įsimintinų renginių. Plačiai nuskambėjo žiemos šventė „Trauk stintelę“, vasaros pradžios ir Valtininko dienos šventė, garsioji "Palūšės regata 2017",  daugiau nei savaitę vykęs vasaros festivalis „Palūšės vėjai“, dailės pleneras „Ant bangos“ ir kt. „Palūšės regata“ džiugino ir šiais metais.

 

Buvo pasidžiaugta, kad Palūšės turistinė bazė šią vasarą jau sulaukė poilsiautojų, atgijo ir didysis pastatas, kuriame įsikūrė restoranas ir konferencijų centras. Savo verslo valdas mielai parodė ‚Campus viridis“ savininkai Algimantas Mineikis ir jo sūnus Karolis. Jie minėjo, kad dabar siūloma 60 nakvynės vietų, bet planuojama statyti daugiau poilsio namelių.

Linkmenų plaktukų muziejus

Šis unikalus muziejus buvo įkurtas prieš trejus metus, kai savo asmeninę kolekciją savivaldybei padovanojo verslininkas Antanas Kibickas. Muziejų nuspręsta įkurdinti Linkmenų seniūnijos ir bendruomenės pastate. Dabar jis užima tris nedideles sales. Muziejuje apie 600 eksponatų. Galima pamatyti visą plaktuko evoliuciją – nuo akmeninio iki geležinio. Plaktukų kolekcininkas yra įsigijęs ar parsivežęs iš Portugalijos, Žaliojo Kyšulio respublikos, Kenijos, Tuniso, Egipto, Norvegijos, Izraelio, Indijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Anglijos. Yra ir labai vertingų lietuviškų. Bet visa tai apžiūrinėti būtų ne taip įdomu, jei negirdėtum nuotaikingo pasakojimo. Muziejaus svečius sutinkantis Rimantas Rakauskas tikrai moka pristatyti eksponatus įdomiai, šmaikščiai, rodos, čia pat kurdamas istorijas. Ir tada kiekvienas į jo rankas paimtas plaktukas tarsi prakalbinamas. Čia tikrai verta apsilankyti ir viską pamatyti bei išgirsti.

Iš Linkmenų kelias vedė į Ginučius. Šiame kaime yra kelios turizmo sodybos. Pati naujausia - šalia garsiojo Ginučių malūno įsikūrusi „Gervinė“, kur galima ne tik romantiškai leisti laiką, bet ir skaniai pavalgyti. Sodybos šeimininkas Valdas Gervė yra Ginučius įsimylėjęs panevėžietis, iš visos širdies kūręs sodybą tokioje išskirtinėje vietoje. Ponas Valdas pats sutinka ir aptarnauja savo svečius, kiekvienam suranda šiltą gerą žodį. Be galo įdomi ir jo gyvenimo istorija...

Šviesuoliai ir kūrėjai

Pristatant Ignalinos kraštą, neužmiršti ir jį garsinantys šviesuoliai. Mielagėnuose aplankytas klebonas Marijonas Savickas, kurį tikrai galima pavadinti netradiciniu dvasininku.  Už įvairius nuopelnus, gražius darbus klebonui suteiktas savivaldybės garbės piliečio vardas, laimėti „Kaimo spindulio“ ir dar keletas  apdovanojimų, tačiau svarbiausia ne tai. Daug svarbiau, ką pats pajunti  –  iš  šio žmogaus sklinda toks ramumas, gerumas, šiluma ir meilė viskam, kas gyva: žmogui, gyvūnui, augalėliui. Turbūt labiausiai  šio visomis prasmėmis  didelio žmogaus gerumą jaučia aplink jį nuolat besisukinėjantys, visur sekiojantys, išvažiuojantį išlydintys ir sugrįžtantį pasitinkantys ištikimiausi draugai – šuneliai. Tai jo globojamų senelių augintiniai.

Klebonas pasakojo apie Mielagėnų miestelį, gražiąją  Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, prisiminė, kaip buvo kuriami senelių namai, kalbėjo apie  pagarbą senatvei ir senam žmogui, kuris jam visada atrodo gražus ir vertingas.

Aplankyta ir Danguolė Bukėnaitė – žinoma Ignalinos krašto tautodailininkė, siuvanti ir liaudiškais raštais siuvinėjanti nuostabius drabužius, skaras, rankines, pagalvėles, įmantrias  stalo puošmenas, suvenyrus. Senų medžių apsuptoje  sodyboje Sabališkės kaime ji sukūrusi tikrą meno oazę, gerąją energiją spinduliuojantį gyvą muziejų. Danguolė savo jaunatviška energija, kūrybiškumu ir mokėjimu bendrauti gali užburti bet kurį, peržengusį jos namų slenkstį.

Ignalinos kultūros ir sporto centre Dailės ir keramikos studijoje dirba dvi puikios menininkės. Tai dailininkė Nijolė Trinkūnienė ir keramikos vaikus mokanti Jolita Bužinskienė. Nijolė turi didelę kūrybinio ir darbo su vaikais patirtį. Mokiniai savo mokytoją džiugina laimėjimais įvairiuose konkursuose ir parodose, o ir pati mokytoja jau yra surengusi daugiau nei 10 personalinių tapybos darbų parodų, Ignalinos vardą ji garsina Lietuvos ir tarptautiniuose pleneruose. Jolita Bužinskienė savo kūrybinį kelią dar tik pradeda. Keramikos dirbinius ji pristato įvairiuose renginiuose. Jauna moteris planuoja pradėti šeimos verslą ir rengti privačias edukacines veiklas.

 

Dienos nuotraukos:

https://www.facebook.com/ignalina.lt/photos/pcb.2148190508761403/2148186062095181/?type=3&theater

 

Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.