Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 20, 2018 m. kovo 17 d.


  • Plius - Minus

 

Po iškilmingos Kovo 11-osios, antradienį Seimas kibo į darbus. Ir – susimovė! Pradėję Pavasario sesiją nuo apkaltos šiurkščiai Lietuvos Konstituciją pažeidusiam buvusiam socialdemokratui Mindaugui Basčiui, neišlaikė lojalumo valstybei egzamino. Pašalinti Seimo narį iš Seimo pritrūko balsų, patvirtinančių Konstitucinio teismo išvadą. Mindaugas Bastys nutarė pats trauktis iš Seimo, idant nenuskandintų teisinėje makalynėje viso Seimo.

Prasidėjo vienų frakcijų kaltinimai kitoms. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vedlys Ramūnas Karbauskis buvo sumanęs organizuoti apkaltą visai Konservatorių frakcijai Seime, neva ši neleido savo nariams balsuoti pagal sąžinę. O Tėvynės sąjungos – konservatorių partijos lyderis Gabrielius Landsbergis, kartu su kitais opozicionieriais, rėžė dar smarkiau – pasiūlė surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis norą skelbti pirmalaikius rinkimus pavadino tarptautiniu žodžiu desperacija. Jei premjeras žino šio žodžio reikšmę – o tai yra neviltis, didelis nusiminimas, -  jis labai taikliai įvardijo būseną ne tik Seime, bet ir visoje Lietuvoje. Prezidentūra suskaičiavo, jog  savivaldybių administracijose apie 18 procentų darbuotojų yra susiję giminystės ryšiais, dar maždaug tiek – partiniais ryšiais; 45 proc. viešojo sektoriaus tarnautojų teigia susidūrę su atvejais, kai politikai protegavo savo partijų narius, kad šie gautų pareigas biudžetinėse įstaigose. Ar tai gerai?  Paskaičiuokite, kiek tokių darbuotojų yra Ignalinos rajone...

Ketvirtadienį į mitingą „Mes kaltinam“ prie Seimo pakvietė „Laisvės TV“ su žurnalistu Andriumi Tapinu priešakyje. Organizatoriai teigia, kad siekia bendro tikslo – išsakyti pilietinę nuomonę, kuri būtų išgirsta, o ne agresyvaus susirinkimo.

„Mūsų išrinktas Seimas peržengia vieną ribą po kitos. Pamynęs Konstitucinio teismo sprendimą, bailiai pasislėpęs po slaptu balsavimu, Seimas galutinai diskreditavo save kaip instituciją, galinčią valdyti šitą valstybę. „Aš kaltinu“ – atvirame laiške Prancūzijos prezidentui 1898 metais rašė žymusis Emilis Zolia. Mes, laisvos Lietuvos valstybės piliečiai, šiandien sakome: „Mes kaltinam!“ Nenuleiskime galvų, nenudurkime akių ir nedūlinkime į šešėlį!“, – renginio pristatyme rašė organizatoriai. Renginyje dalyvavo ir ignaliniečių, kurie pažadėjo pasidalyti įspūdžiais iš mitingo.

Pavasaris pamėtėjo žvarbaus vėjo. Bet juk vis tiek pavasaris! Išlįskime iš pykčio kiautų ir pasidžiaukime atbundančia gamta.

 

Laima Miliuvienė

  • Sutikime šimtmečio paukščius!

Visas Ignalinos rajono įstaigas ir įmones kviečiame prisijungti prie organizuojamos akcijos “Sutikime 100-mečio paukščius” ir padovanoti po inkilėlį sugrįžtantiems paukščiams. Iki kovo 23 d. Jūsų inkilėlių laukiame Ignalinos rajono savivaldybės administracijos 40 kab., kurie vėliau bus kabinami miške prie Ignalinos “Šaltinėlio” mokyklos.

Akcijos organizatoriai: aplinkos apsaugos inžinierius Simonas Kajėnas ir Ignalinos miesto bendruomenės atstovė Agnė Ambrozaitienė. Kontaktinis tel. 8 606 36 080.

 

Projektas “Lietuvos pakrašty”. Projektą iš dalies remia SRTRF.

  • Jonas Polita: “Džiaugiuosi pažinęs šio krašto žmones”

„Čia susieina visi svarbesni rajono keliai - nuo Švenčionių, Kaltanėnų, Utenos; iš pietų – geležinkelis. Be Ignalinos, didesnės gyvenvietės – Bėčiūnai, Didžiasalis, Kazokinė, Palūšė, Strigailiškis. Pietinėje dalyje – „Naujo gyvenimo“ kolūkio žemės, šiaurvakarinėje vyrauja miškai. Apylinkėje – 48 kultūros paminklai; keli pilkapynai, piliakalniai, architektūros statiniai ir kt.

Apylinkės kraštovaizdis dvejopas – šiaurvakarinė dalis žemesnė, miškinga, o pietinė – kalvotos moreninės aukštumos. Šiaurvakarinį Ignalinos apylinkės peizažą sudaro žydrų ežerų pašvaistė – pats patraukliausias  ir įdomiausias ne tik Ignalinos rajono, bet ir viso Rytų Lietuvos kalvyno žemėvaizdis, maža lygių turintis Respublikoje. Takas tenlink prasideda Ignalinoje, kuri pati, kaip minėta, devyniais ežerais vainikuota.”

Taip apie Ignalnos seniūniją,tuomet apylinke vadintą, 1987-aisiais rašė profesorius Česlovas Kudaba. Nebėra dabar nei „Naujo gyvenimo“, nei kitų Ignalinos seniūnijos teritorijoje buvusių kolūkių, mažiau žmonių gyvena net didžiosiose gyvenvietėse, kito net kraštovaizdis. Bet Ignalinos seniūnija liko patraukli čia gyvenantiems, čia būstų besidairantiems – ir dėl supančio grožio, ir dėl patogumo. Apie Ignalinos seniūniją ir jos gyventojus kalbuosi su seniūnu Jonu POLITA.

- Ignalinos seniūnija užima didesnų plotą nei Kaunas. Bet jei skaičiuotume žmones...

- Čia skaičiai neabejotinai kuklesni. Seniūnijoje yra 74 kaimai, iš kurių gal penkiuose nelikę nė vieno gyventojo. Užtat Strigailiškyje, kovo 1 dienos duomenimis, gyvena 330, Bėčiūnuose – 220 gyventojų. Iki šimto dar surenka Palūšė, Kazokinė. Iš labiau apgyvendintų vietovų dar paminėtini Didžiasalis, Vaišniūnai, Meironys, Antagavė. Iš viso seniūnijos teritorijoje šiuo metu gyvena 1522 gyventojai. Tai gal ir nėra džiuginantys skaičiai, bet ir nėra mažai.

- Seniūnija apjuosusi Ignalinos miestą. Net ir jos administracinis centras – Ignalinoje. Tai lyg ir veda prie minties, jog čia daugiau gyvybės, daugiau veikiančių įmonių, didesnės ir galimybės dirbti ir užsidirbti.

- Didelių pramonės įmonių, kaip žinia, čia niekada nebuvo, o ir dabar nėra. Bet seniūnijos teritorijoje veikia žuvivaisos įmonė (Strigailiškyje), medžio perdirbimo įmonės (Petriškėje ir Gaveikėnuose), plačiai žinoma „Romnesa“. Džiaugiuos, kad mūsų seniūnijoje ir Aukštaitijos nacionalinio parko direkcija, ir atgimstantis turizmo kompleksas.

- Viską pamatyti, viską aprėpti reikia ne vienos poros akių, ne vienos poros rankų. Ar didelis jūsų vadovaujamas kolektyvas?

- Tai kad – ne. Be manęs seniūnijos administracijoje darbuojasi pora specialistų, traktorininkas, vairuotojas... Iki liepos pirmosios mūsų žinioje ir socialiniai darbuotojai. Eiliniuse darbuose mūsų talkininkai – pašalpas gaunantys žmonės. Juos kviečiamės į pagalbą, kai prasideda šienavimas, šiukšlių rinkimas, kapinių, viešųjų erdvių tvarkymas. Žinoma, didelę paramą jaučiame iš seniūnaičių. Kai rengiame šventes, einame pas kultūros darbuotojus, kviečiame muzikantus Petrą Gerojimą, Leonas Karklelį, nepakeičiama talkininkė dainininkė mūsų Gintarė Lukijanskaitė. Džiaugiamės kūrybingais krašto žmonėmis: Danguole Bukėnaite, Jonu Buroku, Jonu Rasteniu, Leonora Berlinskiene, Irena Lastakauskiene...

- Jau kelinti metai turite ir savo pavaduotojus – seniūnaičius. Gal galėtumėte pasakyti kiek daugiau apie juos?

- Mielai. Nes jie – arčiau žmonių. Nors per keturiolika metų, kai vadovauju šiai seniūnijai, pats jau pažįstu kone visus gyventojus, vis dėlto seniūnaičiais tampa tie, kurie visada šalia žmonių, gyvena ir dirba su jais. Seniūnijoje yra penkios seniūnaitijos. Labai džiaugiuosi stipriomis seniūnaitijomis, o tai – neabejotinas seniūnaičių nuopelnas. Nepaprastai iniciatyvi ir energinga yra Bėčiūnų seniūnaitė Dalia Greizienė, kūrybinga ir nepailstanti Strigailiškio seniūnaitė Rima Grušnienė, Palūšės seniūnaitijos džiaugsmais ir rūpesčiais gyvenanti Irena Lukašavičienė, Kazokinės seniūnaitis Gediminas Kardelis, dirbantis mūsų seniūnijoje žemės ūkio specialistu. Dažnai įvairiuose darbuose pagelbsti ir iniciatyvą demonstruoja ir kaimų bendruomenės. Gal pirmiausia minėčiau Palūšės bendruomenę, kuriai vadovauja Arvydas Gaidelis ir Dalia Lapėnienė. Vien jau praėjusieji metai parodė, ką galima nuveikti sutelktomis jėgomis: Palūšė išlaikė didįjį egzaminą – įsimintinais renginiais pateisino mažosios kultūros sostinės vardą. Ranka rankon darbuojasi Zuikų, Meironų, Žydelių bendruomenės. Šiemet savo iniciatyva nustebino Salos krašto bendruomenė, Vasario 16-ąją pasistatę kaime vėliavoms stulpus, surengę puikią šventę, kurioje visi buvo laukiami ir pasijuto svarbūs. Po šventės dar ilgai nesiskirstė, buvo pakviesti vaišių į Sapiegų namus. O ten puoduose – šimtas cepelinų! Beje, šis kaimas turi ir savo vėliavą! Jos autorius – šio kaimo anūkas Andrius Sarapinas, gyvenantis Vilniuje. Vėliavoje – pasaga, žuvis ir dalgis, kaip užuomina, jog šio krašto žmones maitina ežerai ir sunkus darbas.

- Gal ir kituose kaimuose Vasario 16-oji buvo pasitikta ypatingai?

- Kitur – gal kukliau. Bet tos dienos vakarą seniūnijoje liepsnojo devyni šimtmečio laužai, prie kurių rinkosi ir šventė kaimų bendruomenės.

- Žinau, kad tapo tradicija rengti kaimų šventes, į kurias suvažiuoja ir retai savo gimtines lankantys ar jų jau nebeturintys, bet šiame krašte gimę ir užaugę žmonės. Esate nuolatinis šių švenčių dalyvis. Kas išliko jūsų atminty?

- Tai labai graži iniciatyva, dar labiau sutelkianti bendruomenes, neleidžianti pamiršti tų, kurie augo šalia, kurie ir į toliausius kraštus išsinešė gimtojo kaimo grožį, jo žmonių vardus. Tokie susitikimai visados jaudinantys. Negali likti abejingas tam gerumo antplūdžiui. Visados noriu tikėti, jog tai kartosis. Gal ne kasmet, bet ir ne kas dešimtmetį, mat tokiuose susitikimuose bene svarbiausi būna vyriausieji. O jie daugiausia prisimena to, ko jaunimas nė nematė. Gražias šventes kraštiečiams rengia Strigailiškio, Didžiasalio žmonės. Šiemet birželį, per Petrines, žada susitikti Bėčiūnuose gimę, augę. Ta proga rengiamasi pastatyti skulptūrą. Skulptorius Svajūnui Rinkevičiui jau nuvežtas 11 tonų sveriantis 6,5  metro ilgio ąžuolo kamienas. Yra skulptūros eskizas. Tikiuos, meistrui pavyks nustebinti bėčiūniškius. Kraštiečių šventei šiemet vėl ruošiasi Strigailiškis.

- Užsiminėte apie pagarbą vyriausiems. Kokia apskritai seniūnijos gyventojų demografinė padėtis?

- Gal kam būtų įdomus tas faktas, jog Ignalinos seniūnijoje vyrų gyvena daugiau nei moterų. santykis toks: 769 ir 753. Jų mažiau tik vyresnių nei 65 metai žmonių grupėje. Labiausiai džiugina tai, jog turime per penkiasdešimt vaikų iki septynerių metų, bet  - kone trečdalį sudaro gyventojai nuo 45 iki 65 metų. Vyresnių nei 85-eri seniūnijos teritorijoje yra 65 žmonės, iš kurių dešimt jau ir dešimtojoj dešimty. Vyriausia – Girminių kaime gyvenanti Pranciška Garbonienė, gimusi 1920-ųjų spalį, tik geru pusmečiu už ją jaunesnė Adelė Petkūnienė, vis dar atvažiuojanti į Meškėnus vasaroti. 1924-aisiais gimusios Antanina Bernatavičienė iš Antagavės ir Marfa Laškova iš Bėčiūnų, 1925-aisiais – Ona Strakšienė iš Pagavaičio ir Vladislava Rukšėnienė iš Vaišniūnų. 93-čius sausį pradėjo Česlovas Juršėnas iš Panižiškės! Ne, ne Nepriklausomybės akto signataras, ne buvęs LR Seimo pirmininkas! 1926-ųjų gimimo ir didžiasaliečiai Vincas Maldžius ir Alfonsas Sapiega bei bėčiūniškė Melanija Martinkėnienė. Dievo valia gal ir šimtamečius sveikinsime.

- Kai kalbame apie bet kokius darbus, visada turime omeny žmones. Kai reikia pagalbos ar talkos, ką pirmiausia prisimenat?

- Pirmiausia? Gal stambiausią ir dosniausią seniūnijos ūkininką Valdą Kamarauską, gyvenantį Zuikų kaime. Jis pagelbsti seniūnijai, kai reikia technikos žiemą, valant kelius, jis niekada neatsisako būti renginių rėmėju. Kai prireikia kokios pagalbos, dažnai kreipiamės į Žuvininkystės tarnybos Ignalnos grupės vyriausiąjį specialistą Ademarą Bugailiškį, nes žinom, kad pagalba tikrai bus suteikta. Glaudžius ryšius palaikom su Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro parko direkcija ir jos vadovu Gedu Kukanausku, nes dažnai susikerta mūsų keliai ir šventėse, ir kasdienos darbuose.

- Vadovaujate seniūnijai, kurios gyvenviečių pavadinimai žinomi visos Respublikos gyventojams, noriai jų lankomi. Vien jau paminėjus Palūšę, Vaišniūnus, Meironų kaimą, suvokiame, kokia turtinga šių kraštų istorinė praeitis, kiek gražių ir plačiai žinomų žmonių užaugino šis kraštas. Jei paklausčiau, kuo labiausiai didžiuojatės...

- Pirmas vardas, kuris iškyla – Mikas Petrauskas ir lietuvybės puoselėtojos Kisielytės iš Palūšės. Dar – Česlovas Juršėnas iš Panižiškės, Vytautas Šerėnas ir Mindaugas Skudutis iš Antagavės... Istorijos požiūriu atkreipčiau dėmesį, kad kone prieš šešis su puse šimto metų (1373 metais) pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose (Livonijos kronikoje“) paminėti Gaveikėnai, trijų šimtmečių istoriją galėtų prisiminti Kazokinės dvaro sodyba, pirmą kartą paminėta 1738 metų inventoriuje. Žinoma, didžiausio dėmesio vertas Palūšės perlas – Šv.Juozapo bažnyčia, pastatyta 1757 metais.

- Bet, toli gražu, ne visi jūsų seniūnijos žmonės eina melstis į Palūšės bažnyčią?

- Palūšė yra palūšinių, meironiškių, vaišniūniškių tikinčiųjų centras. O štai Mažulonių, Girneliškės, Burkolų, Pečiulių, Savulių, kitų gretimų kaimų žmonės Šv.Mišias išklauso Ceikinių bažnyčioje. Į Naujojo Daugėliškio bažnyčią traukia Palaukiškėje, Pakryžėje, Bendoriškėje, Kūjiškėje ir gretimuose kaimuose gyvenantys. Kai kam ir Ignalinos bažnyčia labai pakeliui. Tad kartais tenka dėl įvairių švenčių ar laidotuvių  tartis net su keturiais ganytojais.

- O pats seniūnas meldžiasi Linkmenyse...

- Taip. Gyvenu Linkmenyse. Ten – mano parapija. Nors su Ignalinos seniūnijos žmonėmis tenka aplankyti ir jų bažnyčias.

- Neklausiu, kuriam kraštui jaučiate didesnę meilę, kad kurio nors vieno neįžeistumėt. Tebus kaip mamą ir tėvą – abu vienodai brangūs.

- Pasakysiu tiek: džiaugiuos pažinęs šio krašto žmones.

- Dėkodama už pokalbį, jums linkiu idėjų, padėjėjų, patarėjų...

Kalbėjosi Vida Žukauskaitė

  • Didis darbas – didi sėkmė!

Nuostaba. Gal ši emocija užvaldė pirmiausia, pamačius ignaliniečių Lietuvos 100-mečiui ir Laisvės šventei sukurtą muzikinį spektaklį „Eglė - Žalčių karalienė” pagal Salomėjos Nėries poemą ir to paties pavadinimo Miko Petrausko operos fragmentus.

 

Vyresnioji karta užaugo su dainingais Salomėjos Nėries eilėraščiais, nemažai jų dar ir šiandien atmintinai deklamuoja. Nežinau, ar tai dabar daro mažųjų karta, pasinėrusi į Kakės Makės pasaulį. Sveikinu režisierės Jolantos Narbutaitienės sumanymą ir jo įgyvendinimą. Atiduota duoklė ir Mikui Petrauskui, pirmosios lietuviškos operos „Birutė” autoriui. Tai didelė dovana ignaliniečiams, kurie didžiuojasi, jog jų žemėje gimė toks didis žmogus. Mikas Petrauskas sukūrė dvi operas, 17 operečių, daugybę harmonizuotų bei originalių dainų chorui, solistui ir ansambliams, bet, vargu, ar tąkart susirinkę į Ignalinos kultūros ir sporto centrą buvo bent ką girdėję iš jo kūrybos. Išgirdo!

Renginys –projektinis. Kaip pasidžiaugė režisierė Jolanta Narbutaitienė, iš penkių šimtų Lietuvos kultūrininkų paraiškų, pateiktų Lietuvos kultūros tarybai,  finansavimas buvo skirtas tik 46 projektams. Ignaliniečiai tame sąraše buvo 21-mi. Gal tai laimingas skaičius nešė sėkmę renginiams? (Dalis skirtų lėšų buvo panaudota Vasario 16-ąją Ignalinos kultūros ir sporto centre vykusiam renginiui.) Žinia apie projekto finansavimą ignaliniečius pasiekė tik prieš Kalėdas. Sausį buvo susirūpinta medžiagų pirkimu ir sceninių drabužių siuvimu. Nebuvo samdomi dizaineriai, tebuvo konsultuojamasi su baltiškojo drabužio specialistais, kad būtų išlaikytas stilius, spalvinė gama. O vėliau darbo ėmėsi darbščiosios seserys Vera Smirnova ir Jadvyga Gotovskaja. Ne juokai: pasiūta per aštuoniasdešimt (!) drabužių komplektų spektaklyje dalyvavusiems „Gajos“, „Joručio“, „Lelijėlės“ šokėjams, mergaičių šokių grupei, sportinių šokių klubui „Viva“, šiuolaikinių šokių grupei „Reflex“, moterų ansambliui „Atgaiva“, kapelos „Ringė“ muzikantams... Kiti drabužiai buvo perdirbti iš turimų,stilizuoti, papildyti, pritaikyti vaidmenims. Padarytas didelis ir fantastiškai gražus darbas. Kas nebuvo spektaklyje, gražiai pasipuošusius kolektyvus turės progos pamatyti kokiuose nors kituose renginiuose.

Gauti pinigai pasitarnavo įgyjant įgarsinimo, apšvietimo aparatūrą. Buvę tądien Ignalinos kultūros ir sporto centre negalėjo nepamatyti ir nušvitusių scenos grindų –būtent spektaklio „Ėglė – žalčių karalienė“ šokėjai ir artistai ją išbandė pirmieji! Jolanta prasitarė, jog ant tokios pačios sceninės dangos šoka ir Andželikos Cholinos tetro artistai, tad gal nebus prasta ji ir mūsų šokėjams.

Bet dirbo ne tik siuvėjai, meistrai. Tikėjimas, kad ignaliniečių projektas sėkmingai prasiskins kelią iki eurų skrynios, jau kvietė lipdyti būsimą kūrinį. Dar praėjusių metų pavasarį gimusi idėja sukvietė į repeticijas šokančius, dainuojančius, vaidinančius. Spektaklis buvo dėliojamas kaip iš lego kaladėlių. Bet kaip gražiai visa suėjo į vieną kūrinį! Režisierei teko ieškoti muzikinės medžiagos, tartis su Vilniaus ir Kauno muziejininkais. Taip ir vasara praėjo. Bet ruduo apdovanojo: atsirado muzika, tekstai. Valentina Sinkevič iš Miko Petrausko operos išrinko septynias dainas, kurios ne tik iliustravo įvykių eigą, bet ir buvo įveikiamos mūsų dainininkams. Šių dainų aranžuotėmis pasirūpino Giedrius Misiūnas ir Raimundas Jasiulionis, dainininkus konsultavo Loreta Kuksėnienė ir Irena Novikienė, talkino Birutė Paukštienė.

Spektaklyje nuskambėjo dainos “Kada saulelę vedė mėnulis” (atliko Birutė Paukštienė ir Aldona Čeponienė), “Duok mums žiedą” (ansamblis “Pumpurai”), “Po gojelį vaikštinėjam” (moterų ansamblis “Atgaiva”), “Pasidžiaugimai gyvenimu” (Rūta Ragaišytė, Rugilė Skrebutėnaitė, Beatričė Čeponytė), Eglės atsisveikinimo daina (Rūta Ragaišytė), Eglės ir Žilvino duetas (Rūta Ragaišytė ir Gabrielius Talijūnas), Daina Dievui Ragučiui (kapela “Ringė”, ansamblis “Iš širdies” bei Birutė Paukštienė ir Aldona Čeponienė).

Aplodismentais buvo nušluostytas ir šokėjų išlietas prakaitas per repeticijas ir spektaklio metu. Žiūrovai buvo sužavėti Elenos Skripkauskienės, Nijolės Žygienės, Neringos Kirkilienės, Editos Račinskienės vadovaujamų kolektyvų šokėjais. O mažosios kriauklelės slėpė tikrus perliukus: žiūrovų širdys buvo padėtos prie jų kojų! Aplodismentai skirti ir dainininkus ruošusioms Vidai Ksenzovienei, Loretai Kuksėnienei, visiems, kurie surengė žiūrovams šventę.

Teatro “Iki” aktoriai pasistengė, kad vėl sugrįžtų iki skausmo žinomos pasakos siužetas, atgytų jos herojai. Salomėjos Nėries eiliuotą tekstą skaitė Gegutė pasakotoja (Miglė Dubakienė), pagrindinius Eglės ir Žilvino vaidmenis atliko Rūta Ragaišytė ir Gabrielius Talijūnas. Eglės tėvų vaidmuo atiteko Edgūnui ir Daivai Kiminiams, seserų – Rugilei Skrebutėnaitei ir Beatričei Čeponytei, brolių – Mantui Kovalevskiui ir Pauliui Černiui. Eglės vaikus vaidino Eimantas Labuckas, Jokūbas Vaickus, Nojus Žilo, Urtė Labuckaitė, žalčių pasiuntinio – Greta Murmaitė.

Tenka tik stebėtis režisierės minties lakumu ir skvarbumu. Visa aprėpti, visa suausti kaip tautinę juostą – didis darbas. Be abejonės, tai liudija apie Jolantos Narbutaitienės profesionalumą ir begalinį darbštumą. Žavėjo kostiumai ir dekoracijos, sceniniai efektai ir multimedija, kuria pasirūpino Marius Vilčinskas. Spektaklis naujoviškas, novatoriškas, bet gal nebūtų įžeidęs nei Miko Petrausko, nei Salomėjos Nėries. Tai, kas buvo parodyta ignaliniečiams, greičiausiai, drąsiai galima perkelti į kitas scenas Lietuvoje. Gal net – būtina! Nes tai išties solidi dovana Lietuvos šimtmečiui, pademonstravusi kūrybiškumą, meninių kolektyvų susitelkimą, pateisinusi tam skirtas lėšas ir įdėtas pastangas.

Beje, ši Miko Petrausko opera niekada nebuvo pastatyta Lietuvoje, nors jos muzika vertinama: tai pirmoji lietuvių kompozitoriaus opera, labiausiai atitinkanti visus operai būtinus kanonus. Paties autoriaus “Eglė – žalčių karalienė“ pastatyta 1924 m. Bostone (JAV). Joje pats kompozitorius atliko Žalčio vaidmenį. Taigi kone prieš šimtą metų.

Gera žinia: greičiausiai šis ignaliniečių spektaklis bus dar parodytas, kiek sutrumpinta jo versija, kaip svarstė režisierė, galės būti parodyta gal ne tik Ignalinoje. Mielai darkart nueičiau su spektaklio veikėjais Eglės ir Žilvino kelią.

Vida Žukauskaitė

  • Kovo 11 – ąją “Pasagoje” skambėjo operečių arijos

Praėjusią savaitę atsisveikinome su dainos milžinu Virgilijumi Noreika. Jo balso gyvai daugiau neišgirsime. Bet be daugelio titulų Maestro buvo ir Mokytojas. Vadinasi, gyva išlieka jo tradicija ir net repertuaras, kurį su didžia pagarba savo Mokytojui atlieka jo mokiniai.

Tad praėjusį sekmadienį buvo didelis džiaugsmas klausytis vieno iš Virgilijaus Noreikos mokinių – Jono Sakalausko, kuris be kita ko prieš mėnesį tapo ir Lietuvos operos ir baleto teatro, kuriam ilgus metus vadovavo jo Mokytojas, direktoriumi. Didi garbė, nemenka ir atsakomybė.

Joną Sakalauską daugelis labiau sieja su gana populiaria grupe „El Fuego“, nors jo kūrybinė erdvė daug platesnė. Pastaruosius kelerius metus Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui vadovavęs Jonas Sakalauskas yra įgijęs choro dirigavimo aukštesnįjį ir operinio dainavimo aukštąjį išsilavinimą (2010 m. baigė operinio dainavimo magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. V. Noreikos dainavimo klasėje).  2012 metais įsteigė viešąją įstaigą „Baltijos kamerinis operos teatras“, prodiusavo jos spektaklius ir koncertus, inicijavo ir rengė ilgalaikę mokymo programą jauniesiems operos solistams „Vilniaus operos studija“, organizavo Baroko operos kursus Kražiuose, 2015 metais inicijavo ir įgyvendino Trumpametražių miuziklų festivalį M-FEST.

35 metų operos solistas, kompozitorius Jonas Sakalauskas vasario pradžioje atrankoje į LNOBT vadovus iš trylikos kandidatų gavo daugiausiai balų ir laimėjo konkursą. Tai Paliesiuje susirinkusiems į koncertą „Meilės paukštė“ darkart pranešė vakarą vedęs Stasys Domarkas - Kauno ir Klaipėdos muzikinių teatrų buvęs vyriausiasis dirigentas, meno vadovas, Lietuvos nusipelnęs artistas, Italijos Kalabrijos Redžo miesto Francesco Cilea konservatorijos garbės docentas. Klaipėdos miesto kultūros magistras, 2008 m. apdovanotas  Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi. Stasys Domarkas dirigavo simfoniniams orkestrams Rusijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Švedijoje.

Su Jonu Sakalausku (baritonas) koncerte, kuris Kovo 11-osios proga buvo pradėtas „Tautiška giesme“, dainavo jo žmona Agnė Sabulytė (sopranas). Klausytojams ji daugiau pažįstama šiuolaikinės operos kontekste iš įsimintinų vaidmenų mono operose. Praėjusiais metais žiūrovus ji nustebino Meri Popins vaidmeniu.

Solistams akompanavo Inga Maknavičienė – Tarptautinių konkursų laureatė, pianistė, docentė,  per visą kūrybinio darbo laikotarpį surengusi per 900 koncertų Lietuvoje ir užsienyje (Austrijoje, Belgijoje, Estijoje, Čekijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, Švedijoje, Suomijoje, Rusijoje ir kt.). I. Maknavičienė koncertuoja kaip pianistė solistė, kameriniuose ansambliuose ir su Lietuvos kameriniais ir simfoniniais orkestrais. 2004 m. vasario 16 d. Inga Maknavičienė apdovanota kaip ,,Geriausia 2003 m. Klaipėdos universiteto menininkė“, 2006 m. jai paskirta KU KLASCO premija ,,Už nuopelnus menotyros ir meno srityje“.

Jono Sakalausko ir Agnės Sabulytės teatralizuotas operetės muzikos koncertas šiltai buvo sutiktas ir Paliesiuje. Maestro Stasio Domarko pasakojimai žiūrovus vedė nepažintais ar primirštais operetės istorijos labirintais. Vakaro metu skambėjo „Grafaitės Maricos“, „Silvos“,“ Bajaderės“ ir kiti vengrų kompozitoriaus Imrės Kalmano muzikiniai perlai.

Tai buvo dar vienas solidus ir įsimintinas koncertas Paliesiaus dvaro „Pasagos“ salėje.

Vida Žukauskaitė


  • TV programa. Skelbimai. Reklama 
  • Kitus rašinius skaitykite “Naujos vagos” laikraštyje
  • Skelbimai ir reklama priimami
Ateities g. 17, LT-30123 Ignalina
Tel. (8 386) 5 29 83
El. paštas naujavaga@ignet.ltnv.laima@ignet.ltnv.vida@ignet.lt
Paskutinis atnaujinimas: 2018-03-19 11:21:29
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  

 

 


 


 

  
  

 


  
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.