Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 37, 2017 m. gegužės 20 d.


  • Plius – Minus

 

Jau ką moki ši valdžia, tai tikrai moka – sudrumsti vandenį ir sukelti visuomenėje nerimą. Idėjų – virš galvos, ir atrodo, tarsi vieni su kitais lenktyniauja, kas labiau tautai įsiteiks, o paskui kaip vėžiai atbuli traukiasi, palikdami žmones nežinomybėje. Jau daugiau nei  keturi mėnesiai Lietuvoje problema numeris vienas – alkoholis. Negeria „valstietis“ Ramūnas Karbauskis, neturi gerti ir visa Lietuva. Nu-nu-nu lauko kavinėse, nu-nu-nu festivaliuose, nu-nu-nu neštis butelį iš parduotuvės, nors leidžiama tik namuose girtauti. O juk buitinis alkoholizmas ir pridaro daugiausia bėdų: smurtauja girti vyrai, kenčia vaikai ir jų mamos, pliekiasi kaimynai. Tai toji visuomenės dalis išgeria daugiausia. Bet į blogiukų sąrašą patenka ir taurė vyno teatro kavinėse (Ignalinoje jau seniai ne tik vynas, bet ir kavinė išguita iš Kultūros centro), ir šampano taurė sutinkant Naujuosius ar sveikinant jaunavedžius. Žinoma, būsimame įstatymo projekte yra ir teigiamų dalykų siekiant apriboti alkoholio vartojimą, bet lazda tvojama visiems iš eilės. Kodėl visi Lietuvos žmonės turi laikyti save alkoholikais?  Antradienį prie Seimo įvykęs roko maršas „Laisvę rokenrolui“ dar labiau suerzino mesijus, pasiryžusius išblaivinti tautą. Ko dar laukti?

Erzelynė buvo ir paskelbus norą reformuoti urėdijas. Laikas eina, o miškininkai vis nežinioje. Ekspertai skaičiuos, ar verta tai daryti. Dar priešakyje „karas“ dėl universitetų pertvarkos, dėl atidėto ir vėl žadamo priimti Darbo kodekso. Tai gal pirmiau reikėtų viską apskaičiuoti, sudėlioti visus už ir prieš ir tik tada „išmesti“ visuomenei argumentais pagrįstus pertvarkų įstatymus? Vėlgi: Seimo pirmininkas, geruolis, sumąstė, kad visoms šeimoms reikia mokėti vaiko pinigus apie 100-150 eurų. Premjeras ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras „nurėžia“ kolegos gerumą: na, gal po 30 eurų. Įsivaizduoju, kaip nejauku rajono valdančiajai partijai girdėti tokias „valstiečių“  ,,reformas“. Viename rajono Tarybos posėdyje darbiečio Manfredo Žymanto replika merui, įvardijusiam priimtus blogus valdžios įstatymus – tai paveikite savo bendrapartiečius, juk esate valdžioje ir ten, ir čia – buvo laiku ir vietoje.

Ar matėte, ievos žydi? Kvepia visi laukai. Šiandien ir rytoj žadamos šiltos dienos. Kad tik dangus neapgautų, kaip kad seimūnai. O jau renginių, renginių šį savaitgalį! Negi negalima buvo sukoordinuoti, kad nebūtų dauguma jų vienu metu? Pasirinkimas – kaip alkoholio parduotuvėje. Rinkimės, kol norim ir galim, kol neuždraudė tie, kurie geriau žino, ko mes norim ir ką galim.

Laima Miliuvienė

  • Incidentas kariuomenės pratybose Ignalinos rajone

Ignalinos rajone tarptautinių pratybų „Liepsnojantis kalavijas 2017“ metu įvyko incidentas, kurio metu galimai nukentėjo nepilnametis asmuo, praneša Krašto apsaugos ministerija.

Anot pranešimo, pratybose priešiškų pajėgų vaidmenį atlikę Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 808-osios lengvosios pėstininkų (Švenčionių) kuopos kariai sulaikė pratybose dalyvavusius asociacijos „Žaibo kumštis“ narius ir juos apklausinėjo. Penki Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai įtariami per imituojamą apklausą tvirkinę nepilnametį, kai rodė jam tik suaugusiesiems skirtą medžiagą. Švenčionių kuopos kariai buvo nušalinti nuo pareigų, o pati kuopa likviduota, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Pirminiais duomenimis, imituojamos apklausos metu kariai, taikydami psichologinio poveikio priemones, nesilaikė nustatytų apklausos procedūrų.

„Tai nepriklauso nuo to, ar pilnametis, ar nepilnametis. Jie įtariami taikę tokį psichologinį spaudimą, kad jaunuolis pasijuto nebe pratybose. Pratybų stebėtojai pastebėjo tokius veiksmus ir sustabdė juos ir tą jaunuolį iš pratybų atšaukė“, - sakė kariuomenės vado atstovas majoras Mindaugas Neimontas.

Pasak jo, Karo policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl jaunesnio nei 16 metų asmens tvirkinimo. Už tai baudžiama laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Gavęs informaciją apie incidentą ir nepilnamečių asmenų įtraukimą į taktines karines pratybas, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas pavedė kariuomenės Jungtiniam štabui atlikti tarnybinį patikrinimą ir detaliai išsiaiškinti pratybų „Liepsnojantis kalavijas 2017“ organizavimo ir vykdymo aplinkybes. Kaip praneša ministerija, visa informacija apie minėtą incidentą buvo perduota Karo policijai, kuri ją įvertinusi pradėjo ikiteisminį tyrimą. Gegužės 18 d. Karo policija apie pradėtą ikiteisminį tyrimą informavo Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūrą, kur bus priimtas sprendimas dėl institucijos, kuriai bus pavesta tęsti šį tyrimą. Incidente tiesiogiai dalyvavęs KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 808-osios lengvosios pėstininkų kuopos vadas ir keturi kuopos kariai savanoriai laikinai nušalinti nuo tarnybos pareigų vykdymo, o pačią kuopą nuspręsta pertvarkyti. Kuopos kariai galės tęsti tarnybą toliau, tačiau bus priskirti prie kitų rinktinės kuopų. Ištyrus visas incidento aplinkybes, dėl karo tarnybos 808-oje lengvojoje pėstininkų kuopoje organizavimo bus sprendžiama atskirai. Pasak Lietuvos kariuomenės vado J. V. Žuko, įstatymų pažeidimai Lietuvos kariuomenėje netoleruojami, o neprofesionalus karių elgesys yra nesuderinamas su kariuomenei ir kariams keliamais reikalavimais ruoštis ginkluotai šalies gynybai bei Konstitucijos garantuojamomis demokratinėmis vertybėmis. Todėl kariuomenės vadas imsis visų priemonių, kad tokie atvejai nepasikartotų: incidento aplinkybės bus nuodugniai ištirtos, dalyviai ir pratybų organizatoriai bus atitinkamai įvertinti, o šis atvejis bus aptartas visose kariuomenės pajėgose. Kaip rašoma KAM pranešime, kol bus atliekami su incidentu susiję tyrimai ir ypatingai atsižvelgiant į tai, kad galimai nukentėjo nepilnametis, Lietuvos kariuomenė papildomos informacijos neteiks. Pasibaigus tarnybiniam patikrinimui, informacija apie jo rezultatus visuomenei bus pateikta atskirai.

„Liepsnojantis kalavijas 2017“ – tai didžiausios šiais metais Baltijos regione vykstančios tarptautinės specialiųjų operacijų pajėgų pratybos, kuriose treniruojasi Lietuvos ir kitų NATO šalių specialiųjų operacijų pajėgų kariai, remiantys Lietuvos kariuomenės ir už šalies vidaus saugumą atsakingų struktūrų padaliniai. Skatinant kariuomenės ir visuomenės bendradarbiavimą bei stiprinant pilietinio pasipriešinimo pajėgumus, į pratybas įtraukti ir kai kurių miestų bei rajonų savivaldybių, visuomeninių organizacijų atstovai. Pratybos vyksta beveik visą gegužę įvairiose Lietuvos vietovėse.

Prajektas “Aš – ignalinietis!”. Projektą iš dalies remia SRTRF

  • Mokykla augina žmogų

Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija praėjusią savaitę paminėjo mokyklos septyniasdešimtmetį

Turbūt nėra nė vieno tėvo ar motinos, kurie nenorėtų užauginti savo vaiką doru žmogumi, turbūt nėra nė vieno mokytojo, kuris nenorėtų gerai išmokyti ir išauklėti savo mokinį.  Bendras pastangas sudėjus, galima įvardyti tikslą – auginti žmogų. Taip ir buvo pavadinta mokyklos septyniasdešimtmečio šventė – „Auginame žmogų“, kuri sukvietė į Ignalinos kultūros ir sporto centro salę tuos, kas rytais bėga į šią mokyklą, kas juos išleidžia iš namų ir kas pasitinka, kas pasiruošęs perteikti visas žinias ir surasti žodį ir kelią į atėjusiųjų mokytis širdis: susirinko mokiniai, jų tėvai ir mokytojai.

Vyresniosios kartos buvę mokiniai ją vis dar tebevadina Ignalinos 1-ąja vidurine mokykla, jaunesni – Česlovo Kudabos progimnazija. Menu, kokia ji buvo didelė ir graži, kai iš pamiškės Vilniaus gatvės gale (dabar VSAT Ignalinos rinktinė) persikėlėme į naująjį pastatą. Bet kokia graži ir didelė ši mokykla dabar! Augo, plėtėsi, šiltėjo, modernėjo. Ir taip sulaukė garbingo septyniasdešimtmečio! Per tuos metus į gyvenimą išleistos 54 abiturientų laidos: pirmoji  laida 1948–1949 m. m. ir 54-oji  laida 2001–2002 m. m. 54 laidas baigė 3285 abiturientai. Mokykloje pagarbiai saugomi stendai su visų laidų abiturientų nuotraukomis.

Jubiliejinis renginys prasidėjo mažųjų kudabiečių suvaidintu vaizdeliu apie pasodintą ir... neišdygusią sėklelę. Mokinukai apgailestavo, kad augalėlis neišaugo ir jie neturės ką padovanoti savo mokyklai šventės proga. Apie ilgą augimo kelią visiems papasakojo į sceną pakviesta buvusi ilgametė šios mokyklos biologijos mokytoja, beje, ir buvusi mokinė Onutė Motiejonienė.

„Kad iš sėklos išaugtų augalas, reikia jį gerai prižiūrėti ir nuolat puoselėti: prieš sodinant gerai išpurenti dirvą, nuolat palaistyti, pasirūpinti, kad daigelis nesušaltų,  - mokė mokytoja. – Taip auginamas ir žmogus: jį reikia pamokyti, paskatinti, kartais gal ir pabarti, bet jokiu būdu nepamiršti pagirti“.

Onutė Motiejonienė priminė, kaip mokyklą mylėjo ir gerbė jos kartos mokiniai: kad vaikai neprineštų purvo, rūbinėje kas rytą persiaudavo šlepetėmis. Miela  ši mokykla pasirodė ir praėjusią vasarą, kai po penkiasdešimties metų susitiko XVIII laidos abiturientai. Jau garbaus amžiaus žmonės prisiminė krėstas eibes, su pagarba minėjo mokytojus, negailėjusius pastangų iš kiekvieno moksliuko ir išdykėlio išauginti gerą žmogų.

Tokią misiją vykdo ir dabar čia dirbantys pedagogai. Pagarba jiems ir didelis dėkingumas iš visų širdžių, jau peržengusių slenkstį į gyvenimą ir pasukusių savais keliais.

Progimnazijos direktorė Danutė Jatulė, pasveikinusi visus šventės dalyvius, kalbėjo apie visus metų renginius, skirtus mokyklos jubiliejui: parodas, konkursus, sportines varžybas, minėjo šauniausius kudabiečius, vardijo jų pasiekimus, priminė svarbius mokyklos įvykius, tarp kurių yra ir šių mokslo metų Rugsėjo 1-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės apsilankymas.  Ji dėkojo dirbusiems ir dirbantiems mokytojams, auginantiems Seimo pirmininkus,  merus, gal prezidentus ir šiaip dorus žmones.

Rajono meras Henrikas Šiaudinis – irgi buvęs šios mokyklos mokinys, baigęs ją 1972-aisiais metais.

„Šiandien galite didžiuotis savo mokyklos istorija, turtinga patirtimi, sukurtomis tradicijomis, mokinių pasiekimais. Tikrai esate verti kilnaus žmogaus, profesoriaus, Nepriklausomybės akto signataro Česlovo Kudabos vardo. Džiaugiuosi, kad garbingai jį nešiojate ir saugote įžymaus kraštiečio atminimą“, - kalbėjo meras.

Progimnazijos bendruomenei jis linkėjo sėkmingai atlaikyti visas švietimo reformas, sutarimo, atsakingo ir kūrybiško darbo, auklėjant jaunus žmones ir rengiant juos gyvenimui.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Rimanta Vilčinskienė irgi yra baigusi šią mokyklą – Ignalinos 1-ąją vidurinę. Ji linkėjo mokyklos bendruomenei saugoti tai, ką turi, ir daryti tai, kas svarbiausia.

Savivaldybės administracija Padėkos raštais ir dovanomis įvertino geriausiųjų darbą. Buvo apdovanoti mokytojai Jolanta Šuminaitė, Dalia Marcinauskienė, Gintaras Motiejonis, Roma Šakalienė, socialinė pedagogė Jurgita Christiansen, bibliotekininkė Danguolė Šimonienė, statinių priežiūros darbininkas Kazimieras Talijūnas, vairuotojas Rimantas Račka, virėja Konstancija Šuminienė. O savivaldybės administracijos direktorius Vidas Kreivėnas paskelbė žinią, jog savivaldybė skiria 7 tūkstančius eurų mokyklos aktų salės kėdėms ir valgyklos baldams atnaujinti. Seimo narys Gintautas Kindurys dalijosi prisiminimais apie mokslo metus šioje mokykloje, prisiminė jos plėtrą ir džiaugėsi, kad kažkada prisidėjo su bendraklasiais  montuodamas naujus mokyklinius suolus.

„Mokykloje tada mokėsi tiek daug mokinių, kad nesutilpdavome į vieną pamainą. Buvo smagu mokytis antroje pamainoje – tada ryte nereikėdavo anksti keltis, o rudenį ir žiemą iš mokyklos grįždavome jau sutemus“, - prisiminė mokyklinius metus Seimo narys ir linkėjo dabartiniams pedagogams tolerancijos, stiprybės ugdant dorus Lietuvos piliečius.

Renginio vedėjai Matas Kovalevskis ir mokytoja Sandra Šilienė  pristatė ir kitus garbingus svečius ir perskaitė buvusio mokinio, Nepriklausomybės akto signataro, buvusio Seimo pirmininko Česlovo Juršėno sveikinimą, kurį jis atsiuntė prieš keletą dienų. „Aš vis dar nepamirštu savo rugsėjų Ignalinoje, mokslo metų ir nuostabių mokytojų, kurie mane augino ir brandino“, - rašoma sveikinime.

Buvęs ilgametis Ignalinos 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Juozas Repšys jau Kultūros ir sporto centro vestibiulyje sukėlė šurmulį, džiaugdamasis sutikęs buvusias bendradarbes, ne vieną apkabino ir pabučiavo sveikindamas su švente. O scenoje jis buvo rimtas ir pakvietė visus pagerbti tylos minute amžinybėn iškeliavusių mokytojų ir mokinių atminimą.

„Kai manęs paklausia, kaip aš sugebėjau taip ilgai išbūti direktoriaus pareigose, aš visada atsakydavau: tai todėl, kad pavaduotojus visada rinkdavausi protingesnius už save. Juk paprastai vadovas dėl visko būna kaltas, bet mane visada palaikė mokyklos bendruomenė,  geri mokiniai. Mūsų visų buvo bendras tikslas – išauginti gerą žmogų, - kalbėjo Juozas Repšys. – Žinoma, liūdna, kad tekdavo kartais parduoti savo sąžinę, užsiimti niekiniais dalykais, turėti raudoną bilietą, nes kitaip negalėdavai dirbti. Pavadinčiau tą laikotarpį „išprievartautos sąžinės metais“. Bet ir tada buvo šviesulių: direktorius Raudienius, kurio tikrą pavardę sužinojome tik jam grįžus iš tremties, keliautojas Liudas Alseika. Dabar gyvename gražų laikotarpį. Nors visuomenė pikta, todėl mokytojams ir dabar nelengva dirbti. Turėtume labiau džiaugtis laisve, o kryžkelę, kurioje atsidūrė švietimas, manau, įveiksime“.

Rajono kultūros ir švietimo įstaigų vadovų vardu sveikinimus išsakė Ignalinos gimnazijos direktorė Valentina Čeponienė:

„Linkiu mokytojams ir mokiniams tvirtai remtis kojomis į žemę, o akimis – į žvaigždes“.

Septyniasdešimtmečio proga  europarlamentaro Bronio Ropės pavedimu mokyklą sveikino jo padėjėja Deimantė Malikėnaitė, irgi buvusi šios mokyklos mokinė, Ignalinos rajono viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, VSAT Ignalinos rinktinės vadas Saulius Tamulevičius ir vado pavaduotojas Valentinas Urbonas, Ignalinos miesto seniūnas Valentinas Rumbutis, Ignalinos rajono policijos komisariato laikinai einantis viršininko pareigas Donatas Šemeklis, Utenos regiono kelių Ignalinos tarnybos viršininkas Vaiduolis Taraškevičius. Visi linkėjo mokyklos bendruomenei ilgų ir sėkmingų gyvavimo metų.

O pabaigai – dabartinių ir buvusių mokinių koncertas. Dainas klausytojams dovanojo jau žinomos dainininkės Gabrielė Zabulytė, Mantas Bendroius, Melika Rakauskaitė, Liveta Kavaliauskaitė, ansamblis „Pumpurėliai“, dainorėliai iš „Šaltinėlio“ mokyklėlės, net šiai progai atsikūręs mokyklos mokytojų ansamblis. Buvę mokiniai irgi prisiminė čia pradėję kelią į sceną: dainavo Loretos Kuksėnienės vadovaujamas ansamblis „Iš širdies“, Gintarė Lukijanskaitė, Deimantė Malikėnaitė, Renata Artimavičiūtė. Paskutinė nuskambėjo visų atlikėjų bendra daina.

Šventė tęsėsi mokykloje prie bendro stalo. Susirinko mokytojai, svečiai, žilagalviai buvę mokiniai. Ne vieno svečio širdį suvirpino mokyklinių metų prisiminimai apie pamokas klasėse, apie turistinius žygius, klasių  pasirodymus, naujamečius karnavalus, kas šeštadienį vykusius šokius aktų salėje, kurioje gimė pirmosios meilės ir aplankė pirmieji nusivylimai. Ne vienas sustojo prie stendų, kur iškabintos visų laidų abiturientų nuotraukos ir surašytos visų baigusių šią mokyklą pavardės. Atrodo, iš čia išeita jau ir ne taip seniai... 

Vestibiulyje iškabinti stendai su dabartinių mokinukų linkėjimais, piešiniais, ketureiliais dar kartą priminė šios mokyklos amžių – 70.

Visada malonu sugrįžti į savo jaunystę. Tokia mokyklos privilegija – būti visada jaunai. Ji visada augina žmogų...

Laima Miliuvienė

  • Mandala: sielos gelmių piešinys, dovanojantis išgyjimą

Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje surengtas edukacinis užsiėmimas „Spalvoto smėlio paveikslai – mandalos“ pagal projektą „Kūrybos ABC“ sudomino nemažą būrį ignaliniečių. Buvo čia ir darželinukų, atėjusių su mamytėmis, ir jau žilaplaukių senjorių, pasirengusių pamirti į kūrybos gelmes. O gal – tiesiog pažinti tai, kas dar nematyta, negirdėta.

Pirmiausia – pažintis su mandala. Net tie, kurie šį žodį išgirdo pirmąkart, su pačia mandala neabejotinai yra susidūrę ne kartą.  Juk mandala - centruotas, simetriškas piešinys apskritime. Tai universalus pasaulio vienovės, sveikatos ir sėkmės simbolis, dar vadinamas maginiu apskritimu. Kaip rašoma įvairiuose šaltiniuose, jau daug tūkstantmečių mandalos kuriamos visuose žemės kontinentuose. Sunku tiksliai pasakyti, kada ir kuri iš senųjų kultūrų pirmoji pradėjo jas kurti. Pavadinimai bei kūrimo tikslai kiekvienoje šalyje buvo ir yra saviti bei skirtingi, o šiandien šiuos piešinius priimta vadinti bendru sanskrito žodžiu mandala. Mandalos motyvų randame metaliniuose pagoniškuose saulės kryžiuose, lietuviškų prieverpsčių raižinyje, pagaliau, nertoje ar megztoje servetėlėje, iš popieriaus iškirptoje snaigėje, močiutės skaroje su centriniu piešiniu, apskritoje (ar kvadrato, trikampio, penkiakampio formos) staltiesėje, margučių puošyboje.

Apskritai mandalų kūrimo šaknys slypi gamtoje. Juk apskritimas su centru yra vienas labiausiai paplitusių ir didžiausią estetinį pasigėrėjimą keliančių modelių gamtoje: tiesiog užburia mus žiūrėjimas į vandens ratilus, centruotas gėles (saulutes, ramunes, astras, jurginus...), snaiges. Mes instinktyviai esame linkę ieškoti šių formų, kai blogai jaučiamės, grožėdamiesi jomis greičiau nurimstame ir pailsime.

Pats žodis „mandala“ yra kilęs iš sanskrito kalbos, kurioje reiškė ne tik ratą, diską, sferą, bet ir bendruomenę, susirinkimą - tai, kas į skirtingas dalis apjungia į darnią visumą. Taigi susėdę aplink stalus susirinkusieji pasirengė ne tik išklausyti pasakojimų apie mandalas. Rankos tiesėsi link darbo.

Pirmam kartui – užduotis palengvinta: buvo išdalyti šablonai, o kūrybos erdvės buvo atvertos spalvoms. Reikėjo smėliu „nuspalvinti“ po lipnia plėvele paslėptą mandalą. Ir prasidėjo kūrybinė meditacija. Reikia susikaupti, mintyse susikurti mandalos eskizą, pasistengti dėlioti spalvas taip, kad viena kitos neužgožtų. Spalvų pasirinkimas, žinoma, irgi išduoda kiekvieno kūrėjo bendrą ar tos dienos nuotaiką, polinkius. Apie tai daugiau gali pasakyti tas, kas supranta paslaptingus ženklus.  

Senoji mandalų kūrimo tradicija susijusi su įvairiais ritualais, dvasinėmis arba holistinio gydymo praktikomis, taip pat kuriamos siekiant teikti apsaugą, sėkmę, skleisti harmoniją. Kuriant ritualines mandalas bramanai, budistų vienuoliai ar šamanai jas atkartoja taip, kaip yra nurodę jų mokytojai. Vienoje „Adventur“ parodoje teko stebėti tokios mandalos kūrimą, stebėtis ją kuriančių vienuolių susikaupimu ir ramybe. Mums tiesiog nesuprantama, kad toks kelių dienų kruopštus, gražus, sudėtingas kolektyvinis darbas iš sykio sunaikinamas: visos spalvotos smėlio smiltelės, ką tik buvusios gražiu ornamentu, sušluojamos į vieną krūvą! Taip daroma, norint pabrėžti materialaus pasaulio laikinumą.

 Kaip pasakojo iš Vilniaus atvykusios merginos, mandala – tai šventasis ratas, į kurį pasitelkdami įvairius simbolius ir formas žmonės perkeldavo savo supratimą apie gyvenimą, jame vyraujančius reiškinius, paslaptis, galias. Tai universalus struktūrinis principas, pagal kurį egzistuoja visi gamtos reiškiniai bei principai: ir žemė, ir žmogus, ir atomas, įeinantis į žmogaus sandarą, ir Visata - kuriai pati žemė yra tik atomas. Mandalos struktūros ir principo dėka žmogus gali atsispindėti Visatoje, o Visata – žmoguje.   Apie terapines ir diagnostines galimybes susijusias su mandalos kūrimu 20 a. pradžioje pirmasis prabilo žinomas šveicarų psichologas, filosofas Karlas Gustavas Jungas. Jis mandalas tyrinėjo daugiau nei 30 metų. Jungo teigimu mandalas piešti sveika ir prasminga kiekvienam žmogui, ieškančiam vidinės ramybės, siekiančiam laimingo ir sėkmingo gyvenimo. Jis sakė, jog „mandala yra simbolinis vaizdinys, dovanojantis išgijimą ir vidinę harmoniją, kuris loginiam mąstymui yra sunkiai suprantamas“   

Mandalos kūrimas - gyvas, džiaugsmingas ir gydantis procesas, aktyvios meditacijos forma, kurios metu prislopinamas loginis mąstymas, suaktyvinama intuicija bei kūrybinis įkvėpimas. Šiuo metu prekybos tinkluose pasirodė ir vis labiau populiarėja spalvinimo albumai... suaugusiems. Galite juose rasti ir spalvų „besišaukiančių“ mandalų. Neabejotinai šis iš pažiūros vaikiškas darbas pristabdys ir labiausiai skubantį, suteiks ramybės labiausiai suirzusiam, padovanos poilsio valandą pavargusiam.

Mandalą, žinoma, galima ir pačiam nusipiešti. Psichologai teigia, kad kiekviena spontaniškai nupiešta mandala atspindi ją piešiančio žmogaus būseną tuo momentu, o iš serijos mandalų galima apibūdinti ir žmogaus charakterį, gilumines psichologines problemas.

Taip pat pažymėtina, kad mandalas gali kurti ne tik suaugusieji. Tai ypač naudingas kūrybinis procesas ir vietoje nenustygstantiems vaikams, ir jaunystės problemų užkluptiems paaugliams. Grupėje kuriamos mandalos irgi sukuria savotišką bendravimo atmosferą. Ypač smagu stebėti jau pabaigtus kartu besidarbavusių kūrinius, matyti džiaugsmą kiekvieno kūrėjo akyse.

Emocijų netrūko ir tądien bibliotekoje smėliuką „barsčiusių“ būryje. Vieni savo darbais buvo patenkinti, kiti suprato, kur klydę, bet kone visi buvo pasirengę tai pakartoti. Nesvarbu su kokia medžiaga: barstant spalvotą smėlį, dėliojant džiovintus augalus, akmenėlius, tapant mandalą ant drobės, akmenėlių. Žodžiu, mintis prilipo!

Kuriant mandalą svarbiausia niekur neskubėti, geriau lėtai ir užtikrintai judėti į priekį, klausantis tik vidinio balso. Tai daryti gali išmokti kiekvienas, tam visiškai nebūtini piešimo įgūdžiai. Mandala – tai tam tikros atsikartojančios simetriškos formos ir darbas su pačiu savimi. Tai ir stengėsi daryti atėję į kūrybos pamokėlę.

Džiaugsmingam kūrybos pamokos atminimui – bendra nuotrauka, o namiškiams lauktuvių – spalvinga mandala, supilta iš smėlio smiltelių. Skirtingai nei vienuoliai, pamokos dalyviai smėlį bėrė ant lipnaus paviršiaus, taigi mandalomis galės džiaugtis, kiek širdis norės. Už šią dovaną padėkota ir į kūrybos pamoką pakvietusioms bibliotekininkėms, ir savo patirtimi pasidalijusioms merginoms.

Vida Žukauskaitė
  • TV programa. Skelbimai. Reklama
  • Kitus rašinius skaitykite “Naujos vagos” laikraštyje
  • Skelbimai ir reklama priimami
Ateities g. 17, LT-30123 Ignalina
Tel. (8 386) 5 29 83
El. paštas naujavaga@ignet.ltnv.laima@ignet.ltnv.vida@ignet.lt
Paskutinis atnaujinimas: 2017-05-19 11:40:44
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Koks Jūsų dažniausiai naudojamas informacijos šaltinis?
Internetas
Spauda
Radijas
Televizija
Kita
Rezultatai
Balsų: 44 žmonių
Pasiūlykite savo klausimą

 
 

 
 


 
 
 
 
 


 


  
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.