Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2017.03.01
Inovacijos kaime – naujoviškas būdas mąstyti ir veikti

Europos kaimo plėtros tinklas (ENRD) vasario 22 d. sukvietė Leader programos dalyvius į darbo grupę Briuselyje padiskutuoti Leader inovacijų vystymo tema („Extending LEADER Innovation). Dalyvavo Vietos veiklos grupių ir nacionalinių institucijų atstovai iš visos Europos. Lietuvai atstovavo Ignalinos rajono vietos veiklos grupės (IRVVG) Vietos plėtros strategijos (VPS) administravimo vadovė Ligita Smagurauskienė ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento, alternatyviosios veiklos skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Vaičiūnienė.


 

Inovacijos – vienas iš septynių Leader programos principų, kurį 2600 LEADER grupių visoje Europoje įtraukė į vietos plėtros strategijas, pagal kurias bus finansuojami nauji projektai kaimo vietovėse. Ne išimtis ir IRVVG. Dvisektorėje Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategijoje 2014-2020 m. numatytas projektų atrankos kriterijus: „Sukurtas produktas ar paslauga yra inovatyvi (unikali) IRVVG teritorijos mastu“. Inovatyvūs verslo sprendimai galės gauti finansavimą (iki 70 proc.) savo idėjai kaimo vietovėse įgyvendinti.

Daugiau kaip prieš dešimtmetį, pati Leader programa, paremta skirtingų sektorių bendradarbiavimo ir iniciatyvos „iš apačios“ principais, buvo inovacija Europoje. Inovacijas supaprastintai galima apibrėžti kaip patobulinimą, o kaimo vystymo procesuose labai svarbus ir socialinis inovacijų aspektas – kokybinis mąstymo ir elgesio pokytis. Bill Slee, iš Huttono instituto renginyje pristatė kelis inovacijų tipus, taikytinus Leader programos atveju: nauji produktai (ar paslaugos), nauji procesai, naujos rinkos, nauji tiekimo šaltiniai, nauja rinkos struktūra. Leader programa ir jos teikiamos finansavimo galimybės kaimo vietovių iniciatyvoms – gali tapti puikiu katalizatoriumi inovacijų plėtrai.

Tagus VVG pristatė gudrios specializacijos koncepciją. Sukūrę regiono vystymo strategiją, šios VVG atstovai į viešojo, privataus ir visuomeninio sektoriaus partnerystę įtraukė ir mokslo institucijas. Vienu iš sėkmingų vietos ekonomikos skatinimo projektų tapo inovatyvus tradicinio regiono sūrio La Torta panaudojimo būdas: tradicinis produktas buvo naudojamas kaip simbolinis komponentas kuriant naujas paslaugas. Įgyvendinus projektą gimė edukacinės programos, kooperatyvai, mokslo-verslo bendradarbiavimo pavyzdžiai. Geroji patirtis plečiama, kuriami inovatyvių idėjų bankai, smulkiojo verslo skatinimo įrankiai. Ispanų sėkmės pavyzdžiai įrodo, kad kaimo vietovėse visai nebūtina kurti pasaulį stebinančių technologinių inovacijų, tačiau pakeitus mąstymą, veiklos metodus, net visoje šalyje turimus pačius įprasčiausius produktus ir paslaugas galima vystyti naujais būdais, gauti daugiau pridėtinės vertės ir tapti konkurencingais. (Daugiau informacijos www.tagus.net).

Renginio dalyviai, susiskirstę mažesnėmis grupėmis, įvairiais aspektais diskutavo inovacijų tema ir teikė bendras išvadas ir pasiūlymus organizatoriams. Nors susirinkusieji darbo grupėse atstovavo skirtingoms šalims, su skirtinga patirtimi, tačiau problemos ir iššūkiai diegiant inovacijas kaimo vietovėse visoje Europoje yra labai panašios:

-          Vyksta „smegenų nutekėjimas“ - jaunimas (potencialūs verslininkai) išvyksta į miestus studijuoti ir ten pasilieka.

-          Daugumoje kaimo vietovių žemas verslumo lygis.

-          Būdinga „atomizacija“ – verslai susiskaidę, mažai bendradarbiaujantys, menka klasterizacija, partnerystė.

-          Menkas ryšys tarp regionų verslo ir žinių centrų – mokslo ir tyrimų institucijų.

-          Nevyksta sėkmės istorijų replikacija.

-          Menki komunikavimo, informacijos sklaidos ir išorinių finansavimo šaltinių pritraukimo įgūdžiai.

Akivaizdu, kad pokyčiai nebus spontaniški, jiems reikia laiko ir paramos įrankių, savotiško katalizatoriaus, todėl labai daug vilčių teikiama Leader programos metodams ir lėšoms, ateinančioms į kaimo vietoves.

Pagrindinės išvados, kurias padarė darbo grupės:

-          Vietos veiklos grupės – tarpininkai, galintys suvesti skirtingus skirtingų sektorių žaidimo dalyvius, galinčius sukurti sinergiją inovacijų srityje, nes būtent jie vieni iš nedaugelio, kurie dirba daugiasektoriniu principu (verslas-valdžia-visuomeninis);

-          Kaimo vietovėse sveikintinos socialinės inovacijos, keičiančios žmonių elgesį ir mąstymo būdą turi būti paremtos ir finansiniais instrumentais. Būtent čia gali pasitarnauti finansinė  parama projektams pagal vietos plėtros strategijas.

-          Pirminis ir vienas svarbiausių būdų skatinant inovacijas – kalbėjimas su įvairiais žmonėmis (pradedant dalyvavimu renginiuose, baigiant įkvepiančių pavyzdžių sklaida vietose).

Visi renginio pranešimai anglų kalba: http://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-seminar-smart-leader_en

 

Įgyvendinant dvisektorę Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategijoją 2014-2020 m. numatyta finansuoti mažiausiai 43 visuomeninius ir verslo projektus. Besidominčius projektų Ignalinos rajono kaimo vietovėse finansavimo galimybėmis kviečiame konsultuotis su Ignalinos rajono vietos veiklos grupės darbuotojais: vvg@ignalina.lt, tel. 8620 81580 bei sekti naujienas www.irvvg.lt ir Facebook paskyroje.

 

Dr. Ligita SMAGURAUSKIENĖ

Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė 

Asociacija

IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Ateities g. 23, LT-30121, Ignalina

Biuro telefonas 8 620 81 580

Mobilusis 8 610 33 168

El. p. Ligita@ignalina.lt

 

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  

 

 


  

  
  

 


  
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.