Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2018.07.03
Kad kaimuose gyventi būtų gera: Lietuvos patirtis Gruzijai

Ištarus Gruzijos pavadinimą žmonės ima šypsotis. Vieni jų nostalgiškai pasakoja apie šios šalies žmonių svetingumą, kiti prisimena turiningas atostogas kalnuose. Dabar mes šią šalį vadiname Sakartvelo ir džiaugiamės kasmet stiprėjančia draugyste.


 


 
Įgyvendinami bendri projektai.
Viena iš sričių, kurioje bendradarbiauja Lietuva ir Sakartvelo – tai LEADER metodo patirties perdavimas kaimo vietovių žmonėms. Lietuvos vietos veiklos grupių tinklas, kurio nariais yra Ignalinos rajono VVG, kaip partneriai, dalyvauja tarptautiniame projekte „Kaimo plėtra tvariam Tetritskaro savivaldybės augimui („Rural Development for Sustainable Growth of Tetritskaro Municipality“)“, kuris finansuojamas iš Europos kaimynystės programos žemdirbystei ir kaimo plėtrai (ENPARD II – European Neighborhood Programme for Agriculture and Rural Development).

Daugiau kaip 25 metus Europoje įgyvendinamas LEADER programos bendruomenės inicijuotos vietos plėtros metodas (angl. – CLLD, toliau – BIVP), finansuojamas iš struktūrinių ir kaimo plėtros fondų, pasitvirtino kaip efektyvi ir veiksminga vietos plėtros politikos
įgyvendinimo priemonė. Naujuoju finansavimo laikotarpiu BIVP metodas plečiamas į kitus sektorius (žuvininkystės, miestų plėtros), taip pat į šalis, kurios nėra Europos Sąjungoje: Gruziją, Ukrainą, Moldovą. Įsibėgėjęs, antrus metus įgyvendinamas projektas jau parodė gerus rezultatus: Gruzijos kaimo gyventojai mokosi keisti savo gyvenimo kokybę imdamiesi iniciatyvos „iš apačios“, rengdami projektus ir įgyvendindami juos.

Kuriamos vietos veiklos grupės. Šiuo metu Gruzijoje veikia 8 vietos veiklos grupės, sukurtos savivaldybių teritorijos pagrindu. Netrukus veiklą pradės dar keturios. Inicijuojamas nacionalinis vietos veiklos grupių tinklo kūrimas. Gimęs tinklas taps puikiu instrumentu ir patikimu kaimo vietovių vystymo partneriu tiek nacionalinėms institucijoms, tiek užsienio šalių kolegoms. Tetritskaro VVG šiuo metu įgyvendina 2017 m. parengtą vietos plėtros strategiją, rengia projektus. Pirmojo kvietimo metu surinkta daugiau kaip 120 paraiškų su projektų idėjomis. VVG, gaudamos techninę pagalbą vystosi labai sparčiai – žmonės aktyviai įsitraukia į veiklą. Džiugina jaunimo įsitraukimas. Pirmąja VVG pirmininke išrinkta – 27 metų mergina.


 
Susitikimas su Lietuvos ambasadoriumi.
Penktadienį, birželio 29 d. bendrą delegaciją, Vietos veiklos grupių tinklo pirmininką, Varėnos rajono VVG pirmininką Povilą Saulevičių, Ignalinos rajono vietos plėtros strategijos įgyvendinimo vadovę Ligitą Smagurauskienę, projekto lyderius - asociacijos "Kaimo plėtra ateities Gruzijai" pirmininką Vano Grigolashvili ir projekto vadovę Nelly Revazishvili, priėmė Lietovos Respublikos ambasadorius Giedrius Puodžiūnas. Ambasadorius susidomėjo įgyvendinamu projektu ir organizacijos veikla, pristatė ambasados projektus, susijusius su kaimo žmonių aktyvinimu ir mąstymo bei veiklos modelio keitimu.


 
Puikūs vietos projektų pavyzdžiai.
Kolegos parodė kelis vietos verslininkų projektus, kurie tikisi gauti finansavimą iš Leadre programos tolimesnei plėtrai.

Tradicinio sulguni sūrio fabrikas gamina šviežią karvės pieno sūrį, kuris naudojamas daugelio tradicinių patiekalų gamybai. Fabriko savininkas planuoja įvesti į rinką naują produktą, kurio gamybos įrangai siekia gauti paramą iš Vietos plėtros strategijos. Eksporto galimybės į mūsų šalį taip pat labai vilioja Gruzijos gamintojus.


 
„Aleksander Distillery“ gaminamas unikalus, šeimininko, fizikos mokslų daktaro patentuotas viskio receptas sulaukė amerikiečių susidomėjimo, todėl šio fabrikėlio savininkas taip pat kreipėsi į VVG paramos, kad galėtų užtikrinti reikiamą kiekį produkcijos eksportui į JAV. Šeima turi 1200 m. virš jūros lygio įsikūrusią kaimo turizmo sodybą, organizuoja degustacijas, o savo unikalios vynuogių rūšies (kuri auga tik toje vietovėje), vienetinius, rankų darbo etiketėmis papuoštus vyno butelius parduoda pasaulio kolekcionieriams, nes per metus pagamina tik 150 butelių tokio unikalaus vyno.
 
 
 
 

Elisabethall – unikalus regiono kaimas, kuris atsirado ne savo valia čia atvykus šeimoms iš Vokietijos. Neįtikėtinas kultūrinis paveldas išsaugotas šimtmečiais. Vokiškas šaknis turintys gyventojai svečiams pristato savo kaimo istoriją – didingą bažnyčią, namą, kuriame buvo kaimo teatras, unikalius architektūrinius sprendimus (pavyzdžiui, kai vienas namo aukštas matomas virš žemės, o 2-3 yra po žeme).


 
Vietos valdžios atstovai domisi bendradarbiavimo galimybėmis.
Tetritskaro savivaldybė daugeliu aspektų panaši į Ignalinos rajono savivaldybę. Savivaldybės centras nuo Tbilisio nutolęs 57 km., rajone gyvena apie 21 tūkst. gyventojų, 63 proc. teritorijos – dirbama žemė. Rajonas pasižymi gausiausiu Gruzijoje istorinio ir kultūrinio paveldo objektų kiekiu (daugiau kaip 400 objektų). Tetritskaro krašto muziejus turi daugiau kaip 11 000 istorinę vertę turinčių eksponatų. Nors rajonas turtingas kultūriniais, istoriniais, rekreaciniais, agrariniais resursais, čia yra ir problemų, kurios taip pat gan panašios į mūsų: gyventojų migracija į didžiuosius miestus, depopuliacija, bedarbystė, tobulintina infrastruktūra kaimo vietovėse.

 
 
 
Susitikimo su savivaldybės vadovais metu, aptarta VVG veikla, smulkiojo verslo skatinimo patirtimi mūsų savivaldybėje. Išreiškė susidomėjimą bendradarbiavimo galimybėmis. Tikimės, kad mūsų bendradaravimas iš vieno projekto rėmų išaugs į platesnį, ilgalaikiais ryšiais pagrįstą bendradarbiavimą. 

Nors patys Sakartvelo gyventojai mato begalę dalykų, kurios jie norėtų tobulinti savo valstybėje, ypač kaimo vietovėse, ir savo patirtį vertina labai kritiškai, mes tuo tarpu, matome juose daugybę stiprybių: beribį svetingumą, kompetenciją, norą pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis. Šios stiprybės sudaro visas prielaidas sparčiai vystyti savo šalį. Vienintelė ir svarbiausia sąlyga sėkmingam gyvenimui, kaip sako patys šios šalies žmonės, – Taika.


Dr. Ligita SMAGURAUSKIENĖ
Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė

Asociacija

IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Ateities g. 23, LT-30121, Ignalina

Biuro telefonas 8 620 81 580

Mobilusis 8 610 33 168

El. p. Ligita@ignalina.lt

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  


 


  


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.