Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2019.04.11
Muziejuje mokytasi marginti margučius

Velykos nuo pat seniausių laikų laikomos gražiausia pavasario švente. Mūsų protėviai, kadaise laikėsi daugybės šios šventės tradicijų. Kai kurios iš jų yra primirštos, tačiau pagrindinis Velykų simbolis ir patiekalas –  kiaušinis,  išliko iki šių dienų. Tad artėjant šventėms Ignalinos krašto muziejuje vyko edukacinės kūrybinės dirbtuvės „Margučių marginimas vašku“, skirtos supažindinti edukacijos dalyvius su tradiciniais margučių dažymo raštais, jų komponavimo principais ir vaško technika.


Kūrybines dirbtuves vedė margučių dažymo karštu vašku techniką įvaldžiusi ir savanoriškai savo patirtimi sutikusi pasidalinti menininkė – Stasė Rastenienė,  kuri atskleidė subtilybes apie margučių spalvas, dažų gamybą, marginimo techniką ir ornamentiką. Kiekvienas edukacijos dalyvis turėjo galimybę išlaisvinti savo kūrybines galias, praktiškai išbandydamas dažymą karštu vašku. Džiaugiamės, kad muziejaus lankytojai išskirtiniais margučiais galės papuošti savo Šv. Velykų stalą.

 

Kiaušinius prieš dažant svarbu labai švariai nuplauti, ir rankos turi būti labai švarios. Jeigu pradedantysis margintojas labai jaudinasi ir prakaituoja, net nuo prakaito kiaušinis apsitepa ir nelabai dažosi. Prieš dažant pirmiausia ant kiaušinio reikia pasižymėti pagrindinius marginimo centrus, kad raštas neišeitų kreivas. Ponia Stasė tam reikalui naudojo indelį kiaušiniui įstatyti, ant kurio yra pažymėti keturi taškai. Pagal juos rikiuojamas visas raštas. Pagrindiniai marginimo įrankiai: į pagaliuką įsmeigta adatėlė su maža galvute arba vinukas ir indelis su karštu vašku. Margučius buvo galima marginti keliomis spalvomis. Marginant kiaušinį, jis turi būti šiltas, tuomet vaškas geriau limpa. Vašku marginant, galima išgauti ir kelių spalvų raštus. Pirmiausia ant virto balto kiaušinio piešiami pirmi raštai. Jis merkiamas į šviesius dažus – geltonos ar oranžinės spalvos. Tuomet ištraukiamas iš dažų, džiovinamas ir vėl marginamas, tarkime, ant geltonos spalvos. Tada merkiamas į raudoną, žalią ar mėlyną spalvą. Galima dar kartą „procedūrą" pakartoti. Numarginus margutį visomis spalvomis, reikia kiaušinį šiek tiek pašildyti ir nuvalyti vašką. Išmokę šias pamokas edukacijos dalyviai džiaugėsi puikiais darbo rezultatais.

 

Ignalinos krašto muziejus dėkoja Stasei Rastenienei už pamokas ir  visiems linki kantrybės, kruopštumo ir išradingumo, kuriant tradicinę Šv. Velykų stalo puošmeną.

Muziejaus direktorė Renata Veličkienė

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.