Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2014.03.25
Seminaras „Psichologiniai skaitymo aspektai“

Kovo 25 d. Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Comenius Regio partnerystės projekto „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą“ seminaras „Psichologiniai skaitymo aspektai“. Seminarą vedė psichologė Irma Reinikienė. Mokymuose dalyvavo  skaitymo pedagogai (bibliotekininkai, kalbų bei pradinių klasių mokytojai) bei projekte dalyvaujančių įstaigų darbuotojai.


 

Seminare tikrai įdomiai ir šiuolaikiškai buvo perteikta informacija apie skaitymo naudą vaikams ir suaugusiems, nagrinėtos priežastys, kodėl žmonės neskaito knygų, apžvelgta skaitymo statistika ir įvairių tyrimų duomenys. Kalbėta apie tai, ką gali nuveikti bibliotekininkai, mokytojai ir tėvai. Duoti konkretūs patarimai, kaip sudominti vaiką skaitymu, padėti jam pasirinkti tinkamas knygas, kurios jį atitrauktų nuo televizoriaus ar kompiuterio.

Seminarą vedusi psichologė I.Reinikienė sakė, kad ji pati yra užkietėjusi knygų maniakė ir namuose net neturi televizoriaus. Jos nuomone, knyga – tai geriausias atsipalaidavimo, vaizduotės ir kūrybingumo šaltinis, todėl bet kokia proga ypač tinkama dovana artimiems žmonėms ir draugams. Tik reikia labai gerai pažinti tą žmogų, nes kitaip gali prašauti – neatitinkanti jo pomėgių,  suvokimo ir vidinio pasaulio knyga gali ilgam atgrasinti nuo skaitymo. Vaikams, pasak psichologės,  ypač svarbu su knyga susipažinti kuo anksčiau. „Pirmoji knyga suvalgoma, antroji – suplėšoma, o trečioji – perskaitoma",- juokavo lektorė. Minėta, jog skatinant vaikų skaitymą lemiamas yra tėvų vaidmuo. Juk vaikai mėgdžioja suaugusiųjų elgesį, perima gyvenseną ir vertybes. Ypač svarbūs yra draugų pomėgiai, jų vertinimas, taip pat žymių žmonių, autoritetingų asmenybių pavyzdys.

Skaitydami knygas, vaikai išmoksta pažinti pasaulį, savo ir kitų jausmus, suvokia neteisingo elgesio pasekmes ir perima teigiamus dalykus, mokosi spręsti problemas. Skaitantiems vaikams geriau sekasi mokytis, plečiasi jų žodynas, turtingesnė tampa kalba. Per metus skaitydami jie išmoksta apie 4-12 tūkst. naujų žodžių. Vyresniame amžiuje skaitymas padeda įveikti krizes, leidžia atsipalaiduoti, o taip pat yra gera Alzheimerio ligos prevencija.

Statistiniai tyrimai nėra labai džiuginantys. Nors apsilankius knygų mugėse atrodo, kad lietuviai skaito itin daug, tačiau realybė kitokia. Ir suaugusiųjų, ir vaikų skaitymo gebėjimai prastėja, daugiau nei pusė suaugusiųjų ir trečdalis vaikų visiškai neskaito. 24 proc. mokinių teigia, kad skaitymas yra laiko švaistymas, 31 proc. lietuvių per metus neperskaito nė vienos knygos, iki trijų knygų – 34 proc., o daugiau nei 15 knygų – vos 10 proc. respondentų. Apie perskaitytų knygų skaičių lektorė paklausė seminaro dalyvių. Paaiškėjo, kad ši auditorija vidutiniškai perskaito apie 20 knygų per metus. Nors buvo ir rekordininkių – apie 40 ir net 100 knygų.

Antroji seminaro dalis buvo daugiau skirta praktiniams užsiėmimams ir konkrečių darbo metodų aptarimui. Dalintasi gerosios praktikos pavyzdžiais, pateikti pasiūlymai ir rekomendacijos, kaip skatinti vaikus skaityti, kokias įdomias veiklas, pamokėles, žaidimus organizuoti, užduotis skirti. Taip pat aptarta knygų interpretavimo, jų pristatymo metodų įvairovė. Seminaro dalyviams duoti įvairaus amžiaus grupėms rekomenduojamų knygų sąrašai iš „Aukso fondo“ bei knygų mylėtojų interneto svetainių nuorodos.

Projekto „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą“ tikslas – įvairiais būdais skatinti vaikų skaitymą, ugdant kūrybiškumą, taip pat skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Projekto veikla finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Projektas vykdomas kartu su Vokietijos Biureno miesto savivaldybe. Projekto partneriai Lietuvoje – Ignalinos rajono savivaldybės administracija, Ignalinos gimnazija, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Ignalinos kultūros ir sporto centras, Ignalinos rajono pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai centras.

 
parengė Lina Kovalevskienė,
tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt
 
 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  

 

 


  


 

   


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.