Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2019.03.06
Užgavėnės Ignalinoje

Kovo 5 dieną Užgavėnių šventė tradiciškai ignaliniečius kvietė į Ignalinos kultūros centro kiemelį. Čia grojo Adutiškio kaimo kapelos muzikantai, o visus linksmintis ir blynus valgyti kvietė šauniosios Kanapinio ir Lašininio žmonos. Užgavėnių laužą, kuriame vėliau buvo sudegintas Gavėnas, uždegė savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis ir mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis.


Gaspadinės sukosi prie ugnies ir kepė skanius miltinius ir bulvinius blynus, o persirengėliai, nors ir lietui lyjant, šoko ratelius ir gąsdino žiemą, kurios ženklų ir taip jau mažai belikę. Taigi ir Lašininis buvo nesunkiai įveiktas. Užgavėnės šiemet buvo šlapios ir vėjuotos. Senolių išmintis sako, jei per Užgavėnes drėgna, tą metą gerai augs javai ir bet kur pasėti.

Užgavėnės švenčiamos visada antradienį, gavėnios išvakarėse, 46 d. Prieš Velykas. Šventė yra pagoniška, tačiau vėliau glaudžiai susieta su krikščionybe. Ji skirta žiemos išlydėjimo, vaišingumo, žaidimų, linksmybių, skalsos ir gausumo skatinti. Kitą dieną po Užgavėnių prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų, šiuo laikotarpiu skatinamas pasninkavimas. Pagrindiniai šventės akcentai - Lašininio ir Kanapinio kova, Morės, simbolizuojančios visus žiemos ir gyvenimo negerukus, deginimas. Per Užgavėnes reikia daug ir riebiai valgyti. Manyta, kad  jei esi Užgavėnėse sotus, tai sotus būsi ištisus metus.

Senosios Užgavėnės tęsdavosi savaitę. Buvo nusistovėjusi tam tikra valgymo, užsigavėjimo tvarka. Užgavėnes švęsti pradėdavo ketvirtadienį. Jį vadino „riebusis ketvergas" ir valgydavo keturis kartus. „Riebųjį penktadienį" seniau mėsos neduodavo, nes pasninko diena, bet valgė kiaušinius, sviestą, pieniškus patiekalus penkis kartus per dieną. „Riebųjį šeštadienį" - šešis kartus, „riebųjį sekmadienį" - septynis kartus, „riebųjį pirmadienį" - aštuonis kartus, o paskutiniąją Užgavėnių dieną - „riebųjį antradienį" - devynis kartus. Valgydavo daugiausiai riebius mėsiškus patiekalus. Anksčiau svarbiausias valgis būdavo šiupinys, kurį virdavo iš kruopų, žirnių, pupų, lašinių ir mėsos. Šiupinyje būdavo ir kiaulės uodega. Dabar populiariausias Užgavėnių valgis yra blynai, visokiausi – miltiniai, bulviniai,  dideli ir maži. 

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.