Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt

Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 68, 2019 m. rugsėjo 7  d.  • Plius - minus 

Sinoptikai liūdina: šeštadienio naktį temperatūra sparčiai kris, ir ankstyvą rytą dar labiau jausis rudens alsavimas. Vietomis oras atvės iki 10-12 laipsnių, o daug kur temperatūra pažemės iki 5–8 laipsnių. Įdienojus temperatūra bus 19–22 laipsnių, o štai sekmadienį jau prireiks skėčių. Dangus apniuks. Diena bus pilka. Štai taip.

Bet, pamenat, viena ponia yra pasakiusi, jog vasara baigiasi tik tiems, kurie... neturi pinigų. Jų turintiems neseniai paskelbta, kuriuos pasaulio miestus praėjusiais metais turistai lankė dažniausiai. Lankomiausių miestų dešimtukas atrodo taip: Bankokas (Tailandas), Paryžius (Prancūzija), Londonas (Jungtinė Karalystė), Dubajus (JAE), Singapūras (Singapūras), Kvala Lumpūras (Malaizija), Niujorkas (JAV), Stambulas (Turkija), Tokijas (Japonija), Antalija (Turkija). Nebuvot ten? Nesiruošiat? Vadinasi – neriam į rudenį. Jis, kas užginčys, irgi turi savo žavesio: pražysta miškai!

Rytoj – iškili diena. Pasaulio katalikai švenčia Mergelės Marijos gimimo dieną, Lietuvoje pagarsėjusią Šilinėmis. Kartu tai –  Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Dar - Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Ir dar - Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos valstybės Konstituciją). Ir dar – Ignalinos rajono mero Justo Rasiko gimimo diena...

Ta proga ketvirtadienio rajono Tarybos posėdyje jam palinkėta ištvermės ir kantrybės.  Prireiks. Mat „valstiečiai“, kaip ir žadėjo jau pirmomis dienomis po rinkimų, toliau „varto“ merą. Smulkmenose. Štai Justui Rasikui posėdžio pradžioje pakvietus „valstietę“ Oną Zaleckienę skaičiuoti balsų, ši metė, kad to nedarys, nes, sakė, „nesu tam pasirengusi“. Nejau suskaičiuoti iki devyniolikos (tiek Tarybos narių dalyvavo ketvirtadienio posėdyje) aukštasius ekonominis išsilavimimas yra nepakankamas? Tai be pasiruošimo padarytų net priešmokyklinukai. Vaikų darželis, ne kitaip. Pareigos skaičiuoti balsus be pasirengimo ėmėsi Juozas Rokas. Dar vienu klausimu „valstiečiai“ balsavo „kojomis“. Nelikus kvorumo, sprendimas nebuvo priimtas. (Apie priimtus sprendimus – kitą savaitę.)

„Kojomis“ savo apsisprendimą įgyvendino ir LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – paliko „valstiečių“ partiją ir dabar jau drąsus kalbėti apie Ramūną Karbauskį. „Valstiečių“ lyderio investicija nepasiteisino...

Bet mes juk vis tiek tikime, kad viską jie daro „vardan tos Lietuvos“...

Vida Žukauskaitė

  • Pažintis su giminės istorija veda į valstybės istoriją

Prasidėję nauji mokslo metai yra ne tik naujų vilčių, bet ir susikaupimo atkakliam darbui, rūpesčių metas moksleiviams, jų tėvams, mokytojams. Todėl svarbus jų sutarimas įveikiant iškilusius sunkumus kelyje į žinių pasaulį. Norint prisidėti prie moksleivių, jų tėvų ir mokytojų bendradarbiavimo stiprinimo, Didžiasalio „Ryto“ gimnazijoje šių metų rugsėjo 10 d. (pradžia 11 val.) rengiama kultūros diena. Lietuvos valstybės istorijos archyvo informacijos sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė susitiks su „Ryto“ gimnazijos mokytojais, moksleiviais, jų tėvais. Ji skaitys paskaitą „Ar pažįstame savo šeimos istoriją?“. Viešnia ne tik pateiks žinių apie Lietuvos valstybės istorijos archyve saugomus dokumentus (archyvo fonduose jų milijonai), bet atsakys ir į praktinius klausimus: kada galima aplankyti archyvą? Kaip sužinoti, ar archyve yra dokumentų apie tavo giminės gyvenimą, ar galima su tais dokumentais susipažinti? Kaip pasidaryti giminės genealoginį medį?

Renginys viešas. Kviečiami jame dalyvauti ir Didžiasalio kultūros darbuotojai, Vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centro darbuotojai, ūkininkai, jaunos šeimos, kiti šios gyvenvietės ir kaimyninių seniūnijų gyventojai.

Renginyje dalyvaus ir Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus ir kitų instituto darbuotojų. Tą dieną šios kaimiškos vietovės įvairių profesijų ir užsiėmimų gyventojai galės pasitarti su vietos valdžios atstovais, atvykusiais svečiais, kokios realios pagalbos reikėtų stiprinant kaimo gyvybingumą, kokie yra jų poreikiai kultūros, švietimo srityse, kokių pertvarkymų reikėtų garantuojant kaimo žmogui realią medicininę pagalbą ir socialinę apsaugą.

Lietuvos kultūros politikos institutas

  • Mero savaitė

Į „Naujos vagos“ laikraščio klausimus atsako Ignalinos rajono meras Justas RASIKAS.

- Šįkart  perženkime  savaitės ribas ir pokalbį pradėkime nuo Rugsėjo šventės…

- Kiekvienas Rugsėjis jaudina ne tik mokinius, mokytojus, jų tėvelius ar senelius. Kiekvienas Rugsėjis kiekvienam iš mūsų primena prabėgusias dienas, mokyklos draugus, gerus ir reiklius mokytojus. Šventė išties buvo įspūdinga. Tiek jaunų žmonių susirinko Ignalinos Laisvės aikštėje! Džiaugiuosi, kad rajono vadovams pavyko “aplėkti” visas rajono mokyklas ir pasveikinti mokinius ir mokytojus su didelio darbo pradžia. Iškilmėse Laisvės aikštėje dalyvavome keturiese: vicemeras Manfredas Žymantas, administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, Tarybos sekretorius Vilius Cibulskas ir aš. Vėliau, kad suspėtume į visas mokyklas, pasiskirstėme maršrutus: aš aplankiau Vidiškes, Dūkštą ir dalyvavau šventėje Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykloje; vicemeras – Vidiškėse, Didžiasalyje ir Muzikos mokykloje, administracijos direktorė – Naujajame Daugėliškyje, direktorės pavaduotojas Stasys Luneckas – Mielagėnuose ir Ceikiniuose, Tarybos sekretorius  – “Šaltinėlio” mokykloje. Nors muzikos sritį nelabai pažįstu, bet mane sužavėjo vaikų noras  mokytis muzikos. Pažintis su šia meno rūšimi lavina ir tobulina asmenybę, ugdo kantrybę. Manau, kad gyvenime muzikos žinojimas ir mokėjimas tikrai pravers. Džiugu, kad vaikai renkasi šią mokyklą, o nesėdi ištisas valandas prie kompiuterių ar telefonų. Dūkšte, pasiramsčiuodamas lazdele, į šventę atėjo buvęs mokyklos direktorius Antanas Šimkūnas. Pasveikinau ir jį, įteikdamas gėlių puokštę.

- Kalbam apie šventę, jos visada gražios. O kaip mokyklos pasirengė mokslo metams, kokia mokytojų ir mokinių nuotaika?

- Dar prieš savaitę administracijos direktoriaus pavaduotojas Stasys Luneckas ir Švietimo ir kultūros skyriaus specialistas Artūras Česliokas aplankė mokyklas ir patikrino, kaip mokslo metams parengti stadionai, kad vaikai sportuodami nesusižalotų. Buvo apžiūrėtos ir mokyklos. Jos niekada nebuvo apleistos, greičiau buvo tvarkingos, bet visgi geriausiai naujiesiems mokslo metams yra pasirengusi Ignalinos gimnazija. Savivaldybės interneto svetainėje buvo skelbiama, kokių mokytojų reikia kai kuriose mokyklose. Dabar mokyklų direktoriai patikino, jog etatai sukomplektuoti, klasės suformuotos. Atrodo, kad mokytojai nusiteikę optimistiškai, pirmokėliai linksmi, na gal dvyliktokams kai kuriems dar nesibaigė vasara, bet tuo reikės patikėti ir pasistengti – juk laukia didelis kelias žinių link, nuo pastangų priklausys jų ateitis.

- Nuo švenčių grįžkime prie kasdienių reikalų. Tai ar važiavo autobusas į Uteną?

- Taip. Nuo šios savaitės važiuos reguliariai trečiadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais. Iš Ignalinos autobusas išvažiuos 7 valandą ryto. Grafikas yra paskelbtas savivaldybės interneto svetainėje. Nuo šio trečiadienio uteniškiai žada paleisti savo autobusą. Taigi bus kuo nuvažiuoti ir atvažiuoti. Žinoma, šio maršruto ateitis  priklausys nuo keleivių srautų.

- Kas dar naujesnio Ignalinos padangėje?

- Penktadienį mane aplankė sostinės krepšinio mokyklos treneris.Jis siūlė atkurti regiono lygos krepšinio komandą. Juk kažkada tokia Ignalinoje buvo. Suvedžiau su senjorais, kad jie iš pirmų lūpų paaiškintų situaciją. Deja, Ignalinoje nėra profesionalių krepšinio trenerių. Be to, savivaldybė nepajėgtų ant savo pečių išlaikyti tokios komandos. Jeigu rėmėjai – vietos verslininkai –  prisidėtų, būtų šaunu turėti komandą, kurį garsintų Ignalinos vardą. Kodėl negalėtume užsiauginti dar vieno Kaukėno? Reikėtų pradėti mokyti žaisti krepšinį nuo mažens. Darželyje buvo atvažiuojantis treneris, bet išėjusiems į mokyklas viskas ir pasibaigdavo. Jei būtų norinčių mokytis šios antrąja Lietuvos religija vadinamos sporto šakos, būtų įdomu apie tai sužinoti konkrečiau iš tėvelių, nes mokymas būtų mokamas. Bandyčiau prikalbinti pas mane apsilankiusį tarptautinės kategorijos krepšinio trenerį, kad jis nors pora-trejetą kartų per savaitę atvažiuotų į Ignaliną pamokyti vaikų.

- Dėkojame už pokalbį.

  • Iš Laisvės (aikštės) – Ateities (gatvės) link

Sugrįžimas iš vasaros niekur nėra taip juntamas ir matomas kaip mokyklų bendruomenėse. Kaip pargrįžusių paukščių balsai pavasarį mus pakviečia į vasaros šventę, taip mokykliniai varpeliai paragina gręžtis į Rugsėjo taką ir eiti žinių šalies link. Be abejonės, tai – didelio darbo pradžia. Bet šis darbas prasideda didžia, sakyčiau, net visuotine švente. Nėra abejonės, kad labiausiai ji įsimintina pirmokams ir paskutinį Rugsėjį sveikinantiems abiturientams. Taigi porai šimtų mokinių: šiemet rajono mokyklose sulaukta 86 pirmokų ir 107 abiturientų.

Šiemet Ignalina Rugsėjo pirmąją šventė rugsėjo antrąją: kaip ir daugelyje šalies mokyklų Mokslo ir žinių šventė buvo perkelta iš sekmadienio į pirmadienį.  Ignalinoje jau ne pirmus metus mokslo metų pradžią kartu paskelbia visos švietimo įstaigos: Ignalinos mokykla „Šaltinėlis“, Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija ir Ignalinos gimnazija. Ir nors tą rytą budo visa Ignalina, nors šaligatviuose rikiavosi smalsūs miestiečiai, nors šventiškai puošėsi ne tik mokiniai, bet ir jų tėveliai, seneliai,  Laisvės aikštėje šventė  vaikystė ir jaunystė. Jaunoji Ignalina buvo pasirengusi džiugiai pradėti mokslo metus.

Vis dėlto dienos svarbą priminė Lietuvos himnas, sugiedotas, susirinkus visų mokyklų mokiniams ir mokytojams (himną pakiliai sugiedojo Gabrielė Zabulytė ir Povilas Trubila).

Toliau šventės programą rikiavo jos vedėjai Viltė, Laura ir Matas. Ir paaiškėjo, jog  kai kas dar labai ilgisi vasaros ir jos linksmybių. Žaidimų! Teko skubiai ieškoti išeities ir pasiūlyti... žaidimą. Ne bet kokį: dvylikos pakopų žaidimo „Mokykla“galimybės begalinės: pasistengus galima tapti jo lyderiais ir net nugalėti „Boso“ mūšyje (brandos egzaminuose).

Visus, susirinkusius į mokslo metų pradžios šventę sveikino Ignalinos  rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, vicemeras  Manfredas Žymantas, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė. Meras pasidžiaugė pirmokėliais, linkėjo jiems sėkmės ir noro pažinti, mokytis, lavintis, dvyliktokams linkėjo daugiau drąsos ir pasitikėjimo, primindmas, jog jų laukia nelengvi metai,kurie bėgs tikrai greičiau nei ankstesni, o jų pabaigoje - žinių patikrinimas, pasirinkimo klausimai. Linkėjo visiems mokytis, atkakliai siekti savo tikslų ir būti savo likimo valdovais, nepamesti kelio dėl takelio. Mokytojams meras linkėjo gražaus sutarimo su mokiniais, kantrybės ir gerų metų.

- Linkiu, kad tą realybės žaidimą, kuris vadinasi “Mokykla”, žaistumėt su meile, kad nepaleistumėt iš rankų knygos, nes tik mokydamiesi galėsit pasiekti užsibrėžtų tikslų, - sakė sveikindamas moksleiviją Ignalinos rajono vicemeras Manfredas Žymantas, kartu ragindamas sugrįžti į Ignaliną, kad galėtume ją gražinti, daryti patogią sau, patrauklią kitiems.

- Po vasaros sugrįžtame į rudenį. Ypatingas tai metas gamtoje ir mokykloje, - sakė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė. - Džiaugiuosi čia matydama visų trijų mokyklų bendruomenes, nes tik visa bendruomenė gali ugdyti žmogų. Dabar visos Lietuvos švietimo prioritetas – mokyti, ugdyti kiekvieną vaiką, auginti asmenybes. Gal šiemet tai darysime dar tvirčiau ir jautriau. Linkiu, kad mokykloje išmoktume ne tik kalbėti, bet ir susikalbėti,– sakė ji.

Seimo nario Gintauto Kindurio padėjėja Ona  Zaleckienė perdavė jo linkėjimus moksleiviams, jų tėveliams ir  mokytojams:

 „Tebūna mokykla atradimų erdve, kur kiekvienas rastų savo vietą ir galėtų tiesti savo sėkmės kelią, tegul be mokslo dalykų čia būna brandinamos amžinosios vertybės: dora, pilietiškumas, draugiškumas ir pagalba vienas kitam, pareiga ir atsakomybė, meilė savo kraštui“,– rašoma sveikinime. 

Tą dieną Laisvės aikštė staiga pavirto... bažnyčia: po saulėtu rugsėjo dangum Ignalinos parapijos klebonas dekanas Vidas Smagurauskas pakvietė visus mokslo metus pradėti malda. Ir nuvilnijo per aikštę :Tėve mūsų...“  Klebonas taip pat visiems linkėjo gerų mokslo metų ir palaimino visus, į juos einančius.

Kudabiečiai, tradiciškai, prisiminė praėjusius mokslo metus ir pasveikino šauniausius kudabiečius: geriausiai besimokantiems, aktyviausiems Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos mokiniams įteiktos padėkos, simboliniai pelėdžiukai.

Prisistatė ir patys mažiausieji šventės dalyviai: Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos parengiamosios klasės mokinukai ir Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos pirmokėliai. Šiemet pastarųjų tik 49, sukomplektuotos trys klasės.  Jų nuoširdūs eilėraštukai buvo šiltai sutikti susirinkusių, jiems buvo skirti ir plojimai, ir šypsenos. Mažuosius drąsino ir su nauju gyvenimo etap sveikino bei sėkmės  linkėjo mokytoja Roma Bagdonienė.

Dvylika baltų spindinčių balionų į padangę paleido dvyliktokai. Kiekvieną – už vienerius mokslo metus, gražiais tekstais įprasmindami tų metų potyrius ir pamokas. Vienuolika balionų kilo kaip abiturientų padėka, o dvyliktasis nešė viltį, kad šie  metai bus turtingi žinių, derlingi mokslo laimėjimais ir rezultatais. Šiemet Ignalinos gimnazijoje mokysis 59 dvyliktokai. Jų kuratorė Daiva Bielinienė vos benulaikė jai dovanotų kardelių glėbį.

Ant aikštės pakylos vėl pakviestos trys direktorės: Alytė Zakarauskienė, Danutė Jatulė, Valentina Čeponienė. Joms džiugiai paskelbus 2019-2020 mokslo metų pradžią, mokiniai pakviesti į pirmąją pamoką.

Simboliška: iš Laisvės (vasaros, linksmybių, įspūdžių) aikštės jaunatviška  eisena , vedama Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos pučiamųjų orkestro muzikantų šventinio maršo, pasuko į Ateities gatvę, į savo ateitį – jų laukiančias mokyklas. Abiturientai rodė kelią pirmokams, palydėjo juos iki klasės durų. Patys pasuko linkgimnazijos, kad ją vėl apkabintų ir panirtų į almančius žinių šaltinius.

“Šaltinėlyje“ tą dieną taip pat būta sujudimo. Ir čia supranti, kad viskas pasulyje reliatyvu, kad viską pažįsti, tik lygindamas. Štai tie, kurie Laisvės aikštėje buvo pristatyti kaip mažiausi, „Šaltinėlyje“ vadinami... mokyklos abiturientais. Mat tarp visų „Papartėlių“, Lakštingalėlių“, „Pumpurėlių“, „Žiogelių“, „Drugelių“, „Zuikučių“, „Žvirbliukų“ - „Boružėlės“ ir „Bitutės“ šiemet- vyriausi! Šias grupes lankantys vaikai jau raides ir skaičius mokosi pažinti, jų žingsniai tvirtesni, jų nuomonė jau svaresnė!

Smagiai pasveikinti pilietinės ir dvasinės valdžios (dalyvavo savivaldybės Tarybos sekretorius Vilius Cibulskas ir Ignalinos parapijos klebonas dekanas Vidas Smagurauskas ), padrąsinti savo  mokyklos direktorės Alytės Zakarauskienės, skirstėsi į savo grupes, bet dar spėjo ir darželio teritorijos takus piešiniais papuošti, ir nusifotografuoti. Tėveliai gi ant rudens lapų rašė palinkėjimus „Šaltinėliui“, čia dirbančiam personalui. Taip ir savo vaikams sėkmės palinkėjo.

Šventės visada pralekia greitai, ši – taip pat, moksleivija palinko prie knygų, kuo didžiausios sėkmė linkiu jos siekiantiems ir į ją ryžtingai einantiems.

Vida Žukauskaitė

  • Projektas “Kultūros tiltai”. Projektą iš dalies remia SRTRF.
Per pasakas – į kūrybos erdves

Rugsėjis mokiniams – dalijimosi įspūdžiais metas. Neabejotinai, net Ignalinoje bus tokių, kurie girsis egzotiškomis kelionėmis, poilsiu prie mūsų Baltijos ar tolimųjų jūrų. Bus tokių, kurie vasarojo feisbuke ar – pas senelius kaime. Bet daugiau nei šimtui vaikų kūrybiškas atostogas čia pat, jų miestelyje, kaime surengė bibliotekininkai. Vaikams buvo duota galimybė gyventi su pasaka ir pasakoje. Apie tai verta kalbėti. Šią žinią reikia skleisti kaip gerąjį bendruomenės susitelkimo pavyzdį.

Praėjusią savaitę Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo surengtas „ataskaitinis“. Tai buvo gražus taškų sudėliojimas, darbų pristatymas, dalijimasis įspūdžiais.  Vaikai suvažiavo iš visų rajono kampelių, mat ir jiems skirtos stovyklos vyko ne tik Ignalinoje.

Stovyklos organizuotos įgyvendinant bibliotekos projektą „Amatai atgyja pasakose“, kurio pagrindinis tikslas – prasmingai  užimti kaimų vaikus, supažindinti juos su krašto tradicijomis, skatinti domėtis vietos amatais. Galima klausytis pasakos, bet neišgirsti, kad sudužo molio ąsotėlis, kad duonkepėje „ūgtelėjo“ duonelė, kad mergelė ėjo į pievą, dainas dainuodama. Lietuvių liaudis sukūrė daug buitinių pasakų, o jose gyvai piešiamas žmonių gyvenimo būdas, nupasakojami jų darbai – amatai. Čia meninė išmonė tiesiog susipina su „dokumentika“. Tad ir vaikai, bibliotekininkų sukviesti į vasaros stovyklėles, buvo skatinami ir mokomi kurti pasakas, personažus. Kūrybinis potencialas perkeltas į darbelius: vaikai vėlė vilną, minkė molį, kūrė lėles šešėlių teatrui, gamino muzikos instrumentus, piešė. Visuose darbuose turėjo į ką atsiremti – į vyresnįjį savanorį, į amato meistrą.

Vaikų vasaros dienos stovyklos vyko birželio – liepos mėnesiais Ceikinių, Kazitiškio, Vidiškių, Strigailiškio, Dūkšto ir Didžiasalio bibliotekose. Tai tapo nemenku išbandymu  bibliotekininkėms, mat tokia veikla nėra joms įprasta, nors stovyklų aktyvieji dalyviai yra ir nuolatiniai bibliotekų bičiuliai. Prieš didįjį darbymetį teko pasimokyti: buvo surengti mokymai bibliotekininkams ir savanoriams. Pastarieji – vyresnio amžiaus mokiniai, vėliau smagiai ir kūrybingai leidę laiką su stovyklautojais, patys įgijo nemenkos patirties.

Kūrybinė mažųjų stovykla prasidėdavo mankšta, žaidimais ir kvapnia arbata, kurią gurkšnojant buvo sudėliojama visa dienotvarkė. Vaikai sulaukdavo linksmų svečių: atvažiuodavo linksmasis Klounas Vitaminas ir išmintingoji Pelėda Paulė. Jie – pramogai. O štai darbeliams kviesdavo amato meistrai. Su tautodailininke Marijona Lukaševičiene vaikai sekė „Vilnos pasaką“, leisdamiesi į kelionę „nuo avytės iki veltinuko“, su keramike Jolita Bužinskiene, pasiraitoję rankoves minkė „Pasakų molį“,  menininkė Nerija Daubarė stovyklautojus pakvietė įdėmiau panagrinėti lietuvių liaudies ornamentiką, susipažinti su raštų kūrimo galimybėmis, o vėliau pakvietė lieti akvarelę ar tiesiog „pasitaškyti spalvomis“ – piešti pirštukais, rankytėmis, išlaisvinti fantaziją, pajusti kūrybos džiaugsmą.

Susipažino stovyklautojai ir su mūsų krašto žolelėmis. Nepamirštant pasakų, susipažinta su žolininkystės amatu, ieškota vaistingųjų augalų gamtoje, gamintos ir ragautos įvairiausių žolelių arbatos, organizuotos viktorinos apie mūsų kraštuose augančias vaistažoles.  

O jau kokios smagios buvo pamokėlės su Pauliumi Juodišiumi! Kas sakė, kad muzikai reikalingi itin brangūs instrumentai? Galima groti ir savadarbiais, jei tik geras meistras patarimų paberia. Taip ir buvo. Tad muzikos, šėlsmo ir improvizacijų netrūko.

- Mes dar gyvename ta emocija, - prisipažino Kazitiškio bibliotekininkė Rasa, - prisimindama daug emocijų stovyklautojams sukėlusį šešėlių teatrą ir įspūdingą kelionę į Šlyninkos malūną Zarasų rajone. – Dabar jau visi vaikai žino, kaip grūdus mala, kaip duoną minko...

- Pavydžiu jums,- netikėtai sveikindamas susirinkusius ištarė Ignalinos rajono vicemeras Manfredas Žymantas. -  Nes  jūs dar tikite pasakomis ir  mokate žaisti...

Jis pasidžiaugė, kad  tiek daug vaikų galėjo dalyvauti stovyklų veiklose, buvo užimti įdomia veikla, kad laike, kai vaikai tiesiog sulindę į internetą, randasi iniciatyva, galinti vaikus ‚atplėšti“ nuo kompiuterių, mokyti juos daugelio įdomių ir naudingų darbų, vesti pasakų keliais.

- Draugystė su pasaka – sveikintina, - sakė vicemeras Manfredas Žymantas, kartu primindamas ir šiame projekte akcentuotos savanorystės idėją: - Manau, kad per savanorystę jauni žmonės lengviau išmoks bendrauti, teikti pagalbą jos stokojantiems.

Manfredas Žymantas pagyrė ir bibliotekininkus ir prisipažino, kad daugeliui juos rodo kaip pavyzdį, mat jie dažnai pademonstruoja, kad „iš nieko galima sukurti gerą daiktą ir juo pradžiuginti bendruomenę“.

Renginio pabaigai – padėkojimai. Stovyklautojai dar kartą pasidžiaugė projektą finansavusiomis institucijomis, o labiausiai - rajono įmonei UAB „Legra“ (iš 10 tūkst. eurų, panaudotų projekte, pusė lėšų - šios bendrovės). Dėl to įsigyta aparatūros, sėdmaišių, net puodelių vasaros arbatai.

Vicemeras Manfredas Žymantas kartu su bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Sekoniene dėkojo rėmėjams ir padėjėjams: įteikė padėkas visiems projekte dirbusiems savanoriams (Elzei, Erikai, Danieliui, Livetai, Godai, Deimantei, Emilijai, Kamilei, Skirmantei, Ernestai, bibliotekos savanorėms Nadiai ir Katiai).

Apsilankė ir linksmasis Klounas Vitaminas, paklausęs, ar dar vaikai neužmiršo juoktis, ar dar pakankamai turi pasigaminę vitamino C. Jei kas jautė trūkumą, ta bėda buvo kaip mat ištaisyta:  praplyšo saldainių lietus.

Bet gal labiau už viską vaikai buvo pradžiuginti dar vienu susitikimu su profesionaliu menininku, dainininku, kūrėju Pauliumi Juodišiumi. Jis vėl pildė visus jų norus: jų pageidavimu nupiešė stovyklautoją – šunytę, molio sparnais, gražiais veltinukais, vienoje rankoje laikančią mikrofoną, kitoje – Šlinynkos malūne iškeptą duoną... Skrybėlėtą, su kuprine... Išrinko ir vardą: Kerūna.

O paskui prireikė Kerūnai dainelės. Čia pat Paulius dėliojo žodžius, grojo gitara ir uždainavo:

Kerūna stovykloje linksmai pramogavo,

Blynus ir kotletus jinai ragavo .

Kepė ji duoną, duoną skaniausią,

Kokios parduotuvėj tu niekad negausi“.

O paskui – priedainis, kurį garsiai ir darniai dainavo visi stovyklautojai:

„Opa opa opa pa, tai – linksmiausia stovykla!“

Ir nė klausti nereikia, ar tokios stovyklos vaikams reikalingos. Tėveliai gali ramiai savo darbus dirbti, žinodami, kad vaikai saugūs ir prižiūrėti. Vaikai smagiais žaidimais įtraukiami į kūrybos procesus. Jie mokosi... bendrauti. Ne telefonais, ne SMS žinutėmis! Jie „pasikartojo“ pasakas kiek kitaip – išmoko įžvelgti detales. Jie išmoko patys jas kurti.

Kai išgirsti mokytojus dūsaujant, kad pratęsus mokslo metus jie neturi kuo užimti vaikus, tenka tik atsidusti, išgirdus, kaip su jais kūrybiškai dūko pedagogikos mokslų nebaigę bibliotekininkai.

Vida Žukauskaitė

komentarų nėra
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
Paskutinis atnaujinimas: 2019-09-09 14:00:58
Naujienų prenumerata