Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2020.01.10
Aptarti Vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimai

Sausio 9 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje lankėsi Utenos apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Gaigalienė, kiti skyriaus darbuotojai. Rajono socialiniams darbuotojams, su vaikais dirbantiems specialistams buvo pristatyti nuo šių metų įsigalioję Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, kalbėta apie mobilios komandos darbą. Pristatyme dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas.


Buvo akcentuota, kad pakeitimai atlikti siekiant išlaikyti biologinės šeimos prioritetą, pagalbos priemonių viršenybę prieš valstybės prievoles. Vaiko paėmimas iš šeimos yra taikomas tik kraštutiniu atveju ir apskritai stengiamasi, kad intervencija į šeimą būtų kuo mažesnė. Pagrindinis dėmesys skiriamas šeimų stiprinimui ir visų reikalingų pagalbos priemonių ir paslaugų teikimui. 

Kaip sakė vedėja I. Gaigalienė, socialinis darbuotojas nėra vien inspektuotojas, jis ugdo šeimos socialinius įgūdžius, padeda sutvarkyti tam tikrus reikalus, įgalina, motyvuoja žmogų ieškoti išeities, stebi, kaip keičiasi situacija, nuolat teikia paramą.   

Nuo sausio 1 dienos nebeliko grėsmės vaikui lygių nustatymo – pereita prie vaiko ir šeimos poreikių vertinimo. Jeigu šeimai ar vaikui bus nustatomas pagalbos poreikis, tuomet savivaldybė teiks pagalbą. Jeigu vaiko teisių apsaugos specialistai nustatys vaikui apsaugos poreikį, tuomet pirmiausia bus taikomas naujas laikinosios priežiūros institutas – vaikas iš tėvų nebus paimamas, bet saugumas bus užtikrinamas padedant giminaičiams, artimiems asmenims ar perkeliant vaiką su tėvais, vienu iš tėvų į krizių centrą.

Kiekvienu atveju gavus pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą, atliekamas vaiko situacijos vertinimas. Jei pranešimas gautas iš policijos – per 1 val., kitais atvejais – per 6 val. Bet koks pranešimas išnagrinėjamas per 5 darbo dienas. Taikant vaikui laikinąją priežiūrą  sudaromos sutartys tarp šeimos ir laikinosios priežiūros vykdytojo. O su šeima tuomet dirba atvejo vadybininkas ir mobili komanda (socialinis darbuotojas, psichologas ir priklausomybių konsultantas).

Nuo 2020 metų, įsigaliojus Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimams,  vaiko tėvai ar atstovai, kai teismas nagrinės bylą dėl leidimo paimti iš jų vaiką ar kai spręs dėl jų valdžios apribojimo, turės teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, nevertinant jų  turto ar pajamų. Civilinio proceso kodekse numatyta, kad teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką, vaiko atstovams pagal įstatymą privalomai atstovaus advokatas.

Akcentuota ir tai, kad anksčiau buvęs neterminuotas laikinosios priežiūros vaikui nustatymas, dabar taikomas ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Jis taikomas tėvų ligos ar laikino išvykimo atvejais. Pasak vedėjos, tėvai turi matytis su savo vaikais. Net ir tuo atveju, kai jie dirba užsienyje, turi bent du kartus per metus atvykti jo aplankyti, pasiimti per atostogas.

Pristatytas mobilios komandos darbas Utenos apskrityje. Minėta, kad 2019 metais ši komanda dirbo su 84 šeimomis, su 10 iš jų – Ignalinos rajone. Mobilioji komanda 14 kalendorinių dienų po vaiko paėmimo organizuoja ir teikia intensyvią pagalbą šeimai, siekiant koreguoti šeimos narių elgesį ir sukurti saugią gyvenamąją aplinką vaikui, taip pat teikia rekomendacijas dėl tolesnio darbo su šeima atvejo vadybininkui (savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos darbuotojui). Atvejo vadybininkas vertina vaiko ir jo tėvų poreikį pagalbai, telkia pagalbą šeimai teikiančius specialistus ir t.t. Pagrindinis mobilios komandos tikslas – padėti šeimai gebėti tinkamai rūpintis vaiku, kad jam būtų saugu grįžti į šeimą.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

 

 
  Spausdinti  
komentarų nėra
Atgal
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
Naujienų prenumerata