Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2019.09.01
Netektis. Teofilis Patiejūnas (1942–2019)

Dievo prieglobstin iškeliavo Ignalinos krašto kūrėjas, liaudies meistras, medžio skulptorius, tapytojas Teofilis Patiejūnas.  


Jį pažinojusių ir artimų žmonių prisiminimuose jis išliks kaip labai nuoširdus, paprastas, atviraširdis, niekada neturėjęs ir nesiekęs žemiškų turtų ir žemiškos garbės Žmogus, Dievo apdovanotas talentu kurti ir pasauliui rodyti  jo amžinąją meilę, jo kvietimą atsiverti gėriui ir grožiui...

Teofilis Patiejūnas gimė 1942 metais Naujojo Daugėliškio seniūnijoje, Prociūnų kaime, kuriame gyveno ir kūrė iki paskutinio širdies dūžio. Nuo mažų dienų Teofilį žavėjo piešimas. Mokytojai jam pranašavo dailininko ateitį. Vėliau tapyba tapo pomėgiu ir aistra. Drožinėti vyras pradėjo visai atsitiktinai, kaip pats yra sakęs,  jei moki piešti, tai nesunku ir drožinėti.

Teofilis baigė Kačergiškės pradinę ir  Ožionių septynmetę mokyklas. Mokėsi Ukmergės žemės ūkio aukštesniojoje mokykloje.  1966 metais lankė kultūros ir švietimo darbuotojų kursus, 1968 metais studijavo Liaudies menų universitete Maskvoje. Dirbo dailininku Ignalinos kultūros namuose, Buitinio kombinato meno dirbtuvėse, Aukštaitijos nacionaliniame parke.

Liaudies meistras dalyvavo  daugiau nei 100 parodų įvairiuose Lietuvos miestuose. Didieji menininko darbai puošia Juodkrantę, Kėdainių, Rokiškio rajonus, Liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Net 25 medžio skulptūros pastatytos Stripeikių bitininkystės muziejuje, 14-ka kryžių – Naujojo Daugėliškio seniūnijoje. Teofilio atminimą saugo Mažėnų „Angelas“, Meironių „Sėjėjas“, Kačergiškėje prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios pastatyti koplytstulpiai „Kristaus prisikėlimas“, skulptūra 1831 metais kovojusiems prieš caro kariuomenę ir žuvusiems sukilimo dalyviams ir daugelis kitų jo kūrybos ir tautos gyvenimo bei likimo ženklų, paliktų mums, gyviesiems.

2012 m. liaudies meistrui Teofiliui Patiejūnui už senųjų medžio drožybos tradicijų išsaugojimą ir kryždirbystės, įtrauktos į UNESCO paveldo šedevrų sąrašą, puoselėjimą buvo paskirta Ignalinos rajono savivaldybės Miko ir Kipro Petrauskų premija. Prieš dvejus metus Šiūlėnuose buvo surengta menininko 75-mečio šventė, kurioje jis buvo toks tvirtas, žvalus, geros nuotaikos ir mylintis gyvenimą. Gyvenimą, per kurį  ėjo širdies vedamas, laisvas kaip paukštis ir visada jaunas. Tegul jis toks ir išliks mūsų prisiminimuose...

Ignalinos rajono savivaldybė

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata