Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2020.10.22
Paminėta Baltosios lazdelės diena

Spalio 21 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje vyko popietė, skirta Baltosios lazdelės dienai. Renginyje dalyvavo Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojos Janina Vileikienė, Justina Gagarina, Dalia Balčytytė ir poetas neregys Alvydas Valenta. Susitikimą vedė rašytoja, žurnalistė, bibliotekos draugė Gintarė Adomaitytė.


Popietę smuiko melodija pradėjo Justinas Bečalis.  Vaikinas, turintis regėjimo negalią, yra ir aktyvus Ignalinos viešosios bibliotekos skaitytojas. Moderatorė  Gintarė Adomaitytė, pasveikinusi susirinkusius Pasaulinės baltosios lazdelės dienos proga,  pristatė svečius. Pirmiausiai ji pakalbino Alvydą Valentą ir pakvietė jį perskaityti keletą eilėraščių.  A. Valenta publikai dovanojo nuotaikingus eilėraščius, o Ignalinos bibliotekai – keletą savo poezijos knygų.

Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) Vartotojų aptarnavimo skyriaus darbuotojos J. Vileikienė ir J. Gagarina supažindino su bibliotekos darbo pokyčiais. Jos pabrėžė, kad įrašytas knygas gali skaityti ne tik neregiai, bet ir disleksijos ar kitas negalias turintys žmonės, dėl kurių negali skaityti įprasto spausdinto teksto.

LAB Informacinių išteklių skyriaus vedėja D. Balčytytė bibliotekininkams pristatė „Easy to read“ formato rekomendacijas rašytinei informacijai. Šiomis rekomendacijomis gali naudotis kiekvienas, kuris nori parengti lengvai skaitomą ir suprantamą informaciją. Šios rekomendacijos yra reikalingos tam, kad sutrikusio intelekto žmonės gautų aiškią ir suprantamą informaciją.

Renginio pabaigoje Ignalinos viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė  atsakinga už vartotojų su negalia aptarnavimą įteikė svečiams atminimo dovanėles, o Justinas Bečalis pagrojo dar vieną kūrinį.

Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare. Svarbus akliesiems yra  Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. pasauliui pasiūlė aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“.

——————–
Ignalinos viešoji biblioteka taip pat teikia žmonėms turintiems negalią specialiųjų formatų leidinius – garsinius (audio formato), Brailio rašto. Šiais leidiniais gali naudotis sensorinių (aklumo, silpnaregystės), fizinių funkcijų sutrikimų turintys skaitytojai, taip pat turintys raidos, kompleksinių sutrikimų, kitų įgimtų ar įgytų sveikatos sutrikimų, skaitytojai patiriantys mokymosi sutrikimų. Norint įgyti teisę gauti šiuos leidinius reikia pateikti negalią ar sutrikimą dėl kurios žmogus negali skaityti įprasto spausdinto teksto patvirtinantį dokumentą. 

 

Bibliotekos informacija ir nuotr.

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata