Užgavėnių linksmybės Ignalinoje
Užgavėnės – linksma, teatrališka paskutinė žiemos šventė, simbolizuojanti šalčių išvarymą, šaukianti pavasarį, žyminti mėsiedo pabaigą, švenčiama likus septynios savaitėms ir Velykų, visada antradienį. Vasario 21-osios vakarą smagaus triukšmo būta ir dideliuose miestuose, ir mažuose miesteliuose bei kaimeliuose. Mūsų rajone taip pat daug kur šauniai varyta žiema, laikantis visų senųjų tradicijų. Ignalinos kultūros centro kiemelyje kūrenosi laužai, skambėjo muzika, buvo kepami blynai ir triukšmingai linksmintasi.
Persirengėliai – Žiemos ir Pavasario tuoktuvių dalyviai – pirmiausia atbildėjo į Laisvės aikštę. Patys gražiausi, žinoma, buvo jaunieji. Jiems šventėje skirtas didžiausias dėmesys. Pasisukioję aikštėje, visus sutiktus pakvietę užsigavėti, linksma eisena skubėjo į šventės vietą. Čia uždegtas laužas, sudegintas Gavėnas, linksmai šokta ir žaista. Šventėje šauniai koncertavo Molėtų krašto kapela ,,Ežerija“, o visi muzikantai buvo pasipuošę Užgavėnėms pritinkančiais apdarais. Liaudyje sakyta, kad jeigu sunkiai per Užgavėnes dirbsi, tai „per visus metus nebus poilsio, nepabaigsi darbų”, todėl reikia ne tik prisivalgyti, bet ir iki valiai prisilinksminti, pašėlioti. Aukštaitijoje žinomi linksmi Užgavėnių pasivažinėjimai rogėmis.
Užgavėnės žavi liaudišku humoru ir kūrybingumu, o pagrindiniai simboliai nesikeičia – tai persirengėliai (daktarai, raganaitės, čigonai, kaukėti balvonai), taip pat kepami ir valgomi blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės (Aukštaitijoje – Gavėno) deginimas. Daug triukšmo, klegesio, šokių, kvailiojimų ir ryškių spalvų tiesiog būtini šventės akcentai. Ignalinoje kartu su Gavėnu sudeginti ir šventės dalyvių surašyti lapeliai su visais negerais dalykais, su tuo, ko norima atsikratyti. Taip norisi tikėti, kad lauže tikrai sudegs visos pasaulį ištikę negandos ir Velykos, kurių po Užgavėnių pradedama laukti, bus šviesios.
Tikima, kad jei per Užgavėnes gerai ir sočiai privalgysi, būsi sotus ir stiprus visus metus. O valgoma viskas, kas riebu: ne tik miltiniai ir bulviniai blynai, bet ir riebi mėsa, šiupinys, spurgos, šaltiena..., bet visgi populiariausi blynai, ypač miltiniai geltoni, simbolizuojantys saulę. Ignalinoje taip pat blynų ir net blynų tortų netrūko. O juos ant laužų kepė ir Kultūros centro gaspadinės, ir ,,Šeimos virtuvėlės“ šeimininkai ir net velniukai.
Na, o šventės pabaigoje paprastai Kanapinis su Lašininiu kovoja. Šįkart kova buvo ne virvę traukiant ar kitaip galynėjantis, o šokant. Žinoma, laimėjo šaunesnis ir judresnis Kanapinis, kartu su pavasariu žiemos blogybes nugalintis. O visi šokėjai pakviesti prie vestuvinio stalo vaišintis.
parengė Lina Kovalevskienė,
tel. (8 386) 51824, mob. 8 656 70424