Ignaliniečiai įsijungė į pasaulinį chorą
Visą dieną apniukęs ir lietumi merkiantis dangus, regis, kėsinosi į daugiametę tradiciją – Valstybės dienos ir Mindaugo karūnavimo dienos paminėjimą „Tautinės giesmės“ giedojimu. Bet prieš 21 valandą padangė pragiedrėjo, o iš visų Ignalinos pakraščių į Laisvės aikštę susirinko gana nemažas būrys žmonių.
Renginiui vadovavo ansamblis „Atgaiva“, vadovaujamas Vidos Ksenzovienės. Taip norėjos tą vakarą išgirsti mielų lietuviškų dainų, kurios ne tik pakelia nuotaiką, bet ir padeda pajusti bendrystę. Tokių „Atgaivos“ repertuare – ne viena.
Laisvės aikštėje buvo išskleista Lietuvos trispalvė, aplink kurią vienas šalia kito stojosi vaikai, suaugusieji, senjorai. Kartu mes – jėga.
1991 m. liepos 3 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas priėmė nutarimą „Dėl Valstybės dienos“, kuriuo paragino pažymėti liepos 6-ąją ir tą dieną iškelti Lietuvos valstybės vėliavą prie valstybės institucijų, įstaigų, organizacijų ir gyvenamųjų namų. Nutarimas skelbė: „Liepos 6-ąją Lietuva pirmąjį kartą oficialiai švenčia valstybės dieną – Mindaugo karūnavimo metines. Prieš 738 metus tą dieną Mindaugas, pirmasis Lietuvos karalius, gavo popiežiaus skirtą karūną, o jo suvienyta Lietuva – krikščioniškosios Europos pripažinimą. Nuo tų laikų Lietuva brangino ir visomis išgalėmis gynė savo valstybingumą, kaip svarbiausią tautos gyvavimo sąlygą. Ir mes – gyvoji tautos karta, esame paveldėję tą kilnią priedermę. Valstybės dienai pažymėti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutaria: liepos 6-ąją dieną pagal Valstybinės vėliavos įstatymą iškelti Lietuvos valstybinę vėliavą.“ Palaipsniui susiformavo tradicija kasmet liepos 6-ąją iškelti Lietuvos valstybės vėliavą (trispalvę). Vėliau ši nuostata buvo įtvirtinta ir įstatymu.
Laikas papildė šią dieną dar viena tradicija – „Tautiškos giesmės“ giedojimu. 2009 metų liepos 6-ąją, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį, „Tūkstantmečio odisėjos“ iniciatyva pasaulio lietuviai pirmą kartą tuo pačiu metu visame pasaulyje giedojo Lietuvos valstybės himną „Tautišką giesmę“. Idėja tokiu būdu parodyti viso pasaulio lietuvių vienybę rado platų atgarsį ir stiprų palaikymą visuomenėje. Palaipsniui susiformavo tradicija kasmet liepos 6-ąją 21 val. Lietuvos laiku visame pasaulyje giedoti „Tautišką giesmę“.
2019 m. balandžio 26 d. buvo dar kartą pakeistas valstybės šventės liepos 6-osios pavadinimas, šiai dienai suteikta dar viena intencija, įprasminanti pasaulio lietuvių vienybę. Lietuvos Respublikos darbo kodekso pakeitimu buvo įtvirtintas naujas šios valstybės šventės pavadinimas: „liepos 6-oji – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena.“
Sveikinimo žodį tarė Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, trumpai primindamas šventės istorines ištakas, pasidžiaugdamas atėjusiais ir linkėdamas visiems būti tikrais savo šalies patriotais, pasiryžusiais dirbti ir kurti vardan Tėvynės.
231 valanda. „Atgaiva“ pradeda giedoti himną. Ansambliui darniai pritaria visi susirinkusieji. Ir skrieja ignaliniečių balsai, įsijungdami į visos Lietuvos, viso pasaulio lietuvių giedamą „Tautišką giesmę“. Tai akimirka, kai pasijunti esąs vienas iš kelių milijonų, bet džiaugies būdamas tarp tų milijonų.
Pasidžiaugti unikalia lietuvių tradicija atėjo ir Ignalinoje gyvenantys karo pabėgėliai iš Ukrainos. Jie buvo pakviesti ant pakylos ir, kad ir nedideliu būreliu, bet darniai sugiedojo Ukrainos himną. Aikštėje pasigirdo ir šūkiai „Šlovė Ukrainai“.
Vakaras buvo maloningas, tad skirstytis niekas neskubėjo. Po lietaus lauke buvo tikra atgaiva. O kai širdis pamalonino ir „Atgaivos“ dainos, niekas nesigailėjo valandai namus palikę. Šventę reikia švęsti!
Vida Gasparavičienė