*alt_site_homepage_image* Ignalinos rajono savivaldybė
Paieška
*alt_site_homepage_image*
lt
lt en
Easy read Sign language
Paieška
Facebook Instagram

Šv. Agota – Duonos diena

Šv. Agota – Duonos diena

Tradicinė šventė „ŠV. AGOTA – DUONOS DIENA“

Vasario 5 d. švenčiama Šv. Agotos diena.  Tai Duonos dienos šventė, kuri primena mums apie duonos reikšmę, šventumą, ir apie ugnį, kaip svarbų žmogaus gyvenimo elementą.

Šiūlėnų ir Čiešulėnų seniūnaitijų gyventojai rinkosi į  tradicinę šventę „Šv. Agota – Duonos diena“, kuri sekmadienį vyko Kačergiškėje, šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.  Kiekvienais metais šiai šventei visa bendruomenė kruopščiai ruošiasi gerokai iš anksto. Tikėdami, kad jei turės šv. Agotos duonos trupinėlį, išvengs daugelio negandų. Duona, kaip simbolis, turi daug prasmių. Pasėtas grūdas turi numirti, kad vėl atgytų ir iš jo išaugtų daigelis. Duona, anot liaudies išminties, simbolizuoja protą, susivaldymą,  stiprybę, gerumą, ištikimybę, nuolankumą. Sapnuoti duoną, tikima, visada geras ženklas.

Iškilmingas Šv. Mišias  aukojo Naujojo Daugėliškio parapijos klebonas Jonas Mačiulis. Jis papasakojo, ką apie šv. Agotą byloja legendos, Agota (iš graikų kalbos išvertus) – geroji, gimė turtingoje ir kilmingoje romėnų šeimoje Sicilijos mieste Katanijoje. Tėvas Rao ir motina Apola turėję nuosavus namus ir dirbamos žemės plotų tiek mieste, tiek apylinkėse. Būdami krikščionys, ir Agotą auklėjo pagal savo religiją. Tais laikais Sicilijoje, kaip ir visoje milžiniškoje Romos imperijoje, krikščionys buvo žiauriai persekiojami. Krikščionys galėjo būti apskųsti valdžiai, po to kviečiami viešai išsižadėti naujojo tikėjimo. Jei sutikdavo grįžti prie pagonybės, gaudavo dokumentą, kuris patvirtindavo jų priklausomybę pagonių religijai. Priešingu atveju, jei atsisakydavo aukoti dievams, būdavo kankinami, o paskui nužudomi. Labai žiauriai buvo pasielgta ir su Agota. Ji buvo sudeginta ant laužo, tačiau galvos apdangalas nedegė liepsnoje...

Per Šv. Mišių auką buvo nešama  žvakė,  naminė ruginė duona, vanduo, vynas ir nerauginta duona. Skaitinius skaitė Bronė Česliokienė. Giesmes giedojo Mielagėnų krašto kolektyvas „Dainoriai“.

Šiūlėnų bendruomenės pirmininkė Marijona Lukaševičienė sveikino visus susirinkusius, džiaugėsi nuoširdžia švente ir linkėjo, kad toliau būtų tęsiamos  gražios tradicijos ir kad duonos niekada netrūktų, kad jos būtų ant kiekvieno stalo.

Nuoširdžiai dėkojame  parapijos kunigui Jonui Mačiuliui už Šv. Mišias, bendruomenės pastiprinimą ir tradicijų puoselėjimą.

Džiaugiamės ir dėkojame nuostabiam Mielagėnų krašto kolektyvui „Dainoriai“, vadovei Onutei Mačiulienei, visiems nariams.  Jų atliekamos giesmės sušildė visų  dalyvavusiųjų širdis.

 

Šiūlėnų kaimo bendruomenės informacija